Близо милион кубика дърва са изсечени в Странджа тази година - последица ли са наводненията? На въпроса отговаря пред NOVA инж. Димчо Радев - директор на „Югоизточно държавно предприятие“ ДП гр. Сливен.
Според него сечта едва ли е единствена причина за бедствието по Южното Черноморие. Радев обясни, че около 926 000 кубика са изсечени за дърводобив за 2023 г. Около 180 000 куб./м се сече, което е около 80% изпълнение на плана.
Той обърна внимание на това, че вече почти няма преходни сезони.
„Започнахме да наблюдаваме събития, които не помним от своето детство – големи количества дъжд. Нима наводнението в Гърция е предизвикано от сечища, които са от гръцка страна?”, попита Радев.
Все пак директорът на ДП Сливен се съгласи, че има пропуски както от тяхна страна, така и от редица други институции, които са оказали влияние за наводненията по Южното Черноморие. Въпреки това, Радев е уверен, че сечта не е основният "вредител".
България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на хората, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл. Според данни на Евростат за миналата година над 22% от хората са в тази ситуация. В същото време остава висок делът на използващите твърдо гориво за отопление. Цената на дървата тази година е 260 лв. за тон в Хасково.
„Всички желаещи, които живеят на територията на горските стопанства могат да закупят дърва за огрев по определения ред – подаване на заявление до общината и кмета между 1 февруари - 31 март. Изготвят се списъци дали желаещите живеят там и след месец май започва доставката на дърва за огрев”. Това увери каза инж. Димчо Радев.
Междувременно бедственото положение в Царево остава за неопределено време. Редица семейства, останали без дом след бедствието, се опитват сами да се справят с положението. Малки и големи чистят, без да се оплакват, с надежда, че все пак има държава, която да им помогне.
Коментарът на "Господарите"
Сами съсипваме природата си. Издават се разрешителни за "санитарна сеч", а тя се оказва далеч по-сериозна от "санитарна". Цели горски масиви изчезват, за да се появят на тяхно място широки пътища към широки хотелски комплекси на първа линия в разрез с всички български и европейски закони. А собствениците си плащат, където трябва, съответно институциите грижливо затварят очи пред поредните безумия.
Спомняте си, че преди година в наше разследване за пореден път показахме как се маркират дървета с фалшиви марки, за да изглежда изсичането им законно:
Разкрихме брутална незаконна сеч край Ихтиман и Елин Пелин (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Как от “Експрес 79” отговориха на обвинението за извършване на незаконна сеч край Ихтиман (РЕПОРТАЖ)
Незаконна сеч, изчезващи дървета и слепи институции и в Копривщица (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Кметът на Бели Искър показа ужасяваща незаконна сеч край Самоков (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Вероятно си спомняте и как преди години горски от Айтос беше уволнен, защото опитал да спре незаконна сеч в района:
Господарите притиснаха с въпроси шефа на Горското в Айтос
Вместо да се затегнат мерките срещу незаконната сеч с оглед на бедствията, които ни сполитат все по-често, изглежда институциите нямат никакво намерение да се задействат. Затова ние като общество трябва да ги накараме да го направят. Стига толкова посегателства над природата и "инвестиции" със спортна законосъобразност!
Сигнализирайте ни за всякакво институционално безхаберие - вече 20 години не оставяме нещата така.