България може да е най-бедната страна в ЕС, но продължава да е начело по внос на нови коли.
Данни на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA) показват, че само през август, наши фирми и частни лица са внесли и регистрирали 3421 МПС-та. Това е скок от 38.7%. С този резултат България продължава да е №1 в ЕС по ръст на покупките на нови автомобили. През юли страната ни също имаше увеличение на вноса на годишна база, но "само" с 19%.
Страната ни следва тази тенденция още от миналата година, когато през септември показа ръст от 46.4% спрямо същия месец на 2021 година.
Раздвижване на автопазара се наблюдава в целия Европейски съюз. Изключение прави Унгария, където АСЕА отчита срив на продажбите с цели 10 на сто. Иначе средно за ЕС има 20% ръст. В Германия, която е и голям производител, и голям пазар, е регистрирано впечатляващо покачване на продажбите на нови автомобили през август - с над 37% на годишна база, като и бройката е впечатляваща - новорегистрираните превозни средства са 273 417.
Една от най-бедните страни в ЕС е на първо място по ръст на продажбите на нови коли
Данните показват, че в България най-висок е делът на новозакупените коли с бензинови двигагели - 72.9 на сто.
Дизеловите са 18.9%, на трето място са електромобилите с 4.4%, а хибридите са 2.3 процента. Това може да се дължи на факта, че много хора предпочитат да карат на газ.
По различен начин стоят нещата в останалите страни членки. Продажбите на МПС-тата на бензин и на дизел са съответно 32.7% и 12.5%, тоест под половината от всички реализирани. Всяка четвърта новорегистрирана кола е хибрид (23.9%), а всяка четвърта (21%) се зарежда от контакта.
За първи път в ЕС делът на нови електрически коли, задвижвани изцяло от батерии - общо 165 165 е-автомобила,, надхвърля 20% от всички месечни продажби, посочват от АСЕА.