Ново проучване сочи, че работата от вкъщи намалява вредните емисии с 54%. Това предава The Guardian.
Оказва се, че хората, които работят дистанционно през цялото време, произвеждат по-малко от половината емисии на парникови газове от офис служителите. Според изследването, служителите в САЩ, които работят от вкъщи през цялото време, намаляват емисиите си с 54% в сравнение с тези в офис.
Има обаче една особеност. Т. нар. "хибридни" служители не понижават емисиите толкова драматично, според изследването. То е публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Един ден дистанционна работа седмично намалява емисиите само с 2%. Работата от разстояние два или четири дни в седмицата обаче намалява емисиите на служителя с до 29%.
Трудова злополука ли е да паднеш вкъщи по време на хоум офис?
Още от проучването
Изследователи от университета Корнел и Microsoft са използвали набор от данни, включително собствените данни на служителите на техннологичния гиган относно поведението при пътуване до работното място и дистанционна дейност. Целта била да моделират прогнозираните емисии на парникови газове на офис, дистанционни и "хибридни" служители в САЩ.
Те са изследвали пет категории емисии, включително използване на енергия в офиси и жилища. И са открили, че ИТ и комуникационните технологии имат незначително въздействие върху въглеродните отпечатъци от работата на хората.
Основните причини за намалените емисии при хоум офиса са по-малкото потребление на енергия в офиса. Както и по-малкото емисии от ежедневното пътуване.
Ползите за намаляване на емисиите при работата от вкъщи включват облекчаване на задръстванията от превозни средства при пиковите часове. Това пък вероятно ще подобри икономията на гориво.
Пандемията от Covid-19 създаде революция при отдалечената работа за много офис служители. В САЩ и други страни хиляди хора се преместиха от „зони с висока гъстота на пътуване до работното място“ – относително близо до големи градове и офиси – в по-селски „зони с ниска гъстота на пътуване до и от работа“. Според проучването, това може да доведе до по-дълги разстояния за пътуване за хибридните работници и до по-голям въглероден отпечатък поради увеличеното използване на частни превозни средства.
Още насоки
Авторите казват:
„Докато дистанционната работа показва потенциал за намаляване на въглеродния отпечатък, внимателното обмисляне на моделите на пътуване до работното място, потреблението на енергия в сградата, собствеността на превозното средство и пътуването е от съществено значение за пълното реализиране на ползите за околната среда.“
Въпреки че констатациите не се отнасят за работници в много сектори – шофьор на автобус, например, не може да работи от вкъщи – те предоставят насоки как работодателите могат да намалят емисиите на компаниите си.