Ето колко спестявания имат българите - брутните финансови активи на домакинствата са достигнали 123 млрд. евро през 2022 г. Като се разделят на човек от населението, се получават по 14 510 евро. По този показател България е на 35-о място в света, отбелязва тазгодишният доклад Allianz Global Wealth Report, цитиран от bTV.
За финансови активи на домакинствата се смятат пари на депозит, ценни книжа и участия в пенсионни и застрахователни фондове. 100 млрд. евро са в банкови депозити в България, показва класацията. Докато през 2021 г. новите спестявания са нараснали и по-голямата част от тях са били инвестирани в капиталовите пазари, през 2022 г. се наблюдава завръщане старите модели - спестителите са намалили покупките на ценни книжа до нула и са вкарали свежи пари в банкови депозити.
Спрямо 2019 г. финансовите активи на българите са с 40,3% по-високи, но само в номинално изражение. Ако се сметне и инфлацията, ръстът е само 19,2% за три години.
Докладът проследява и дълговете на домакинствата. Докато през 2021 г. те са се повишили с 10,8%, през 2022-а ръстът им вече 11,1%.
България обаче противостои на глобалните тенденции, става ясно от доклада. Kaтo цялo пpeз 2022 г. cвeтът е изгубил финaнcoви aктиви нa cтoйнocт 6,6 трилиона eвpo и общата им стойност към края на годината е била 233 трилиона eвpo. Спадът е с 2,7% и е най-големият след световната финансова криза от 2009 г. Най-силно е изразен в Северна Америка, следвана от Западна Европа. Азия, от друга страна, с изключение на Япония, продължава да отбелязва силни темпове на растеж. Финансовите активи на Китай са нараснали значително, отбелязвайки ръст от 6,9%.
На първите три места по богатство са САЩ, Швейцария и Дания.
Ето кои са най-богатите хора в света през септември и с колко пари разполагат