Пробив в биоинженерството дава нова възможност на учените да локализират конкретни ДНК вериги, съобщава Kaldata.
Откриването на ДНК играе важна роля в биоинженерството. Учените се стремят да разработят високочувствителни методи, които могат да откриват конкретноа ДНК при много ниски концентрации.
Изследователи от Масачузетския университет в Амхърст са направили значителен пробив в тази област. Техният т.нар. наномеханоелектричен подход увеличава 100 пъти чувствителността на откриването на ДНК. Той позволява тя да бъде изучавана и наблюдавана в различни области на науката и медицината.
ДНК от косата на Бетовен може да разкрие причината за смъртта му
С традиционните методи за откриване учените на практика „търсят игла в купа сено“.
В пробата често се срещат множество нецелеви ДНК молекули, които могат да повлияят на резултатите.
При новия метод изследваната проба се поставя в електрическо поле, което се променя с течение на времето. Това кара ДНК в пробата да „танцува“. Когато ДНК се движи, тя създава определени осцилации и вибрации. Изследователите могат да разчитат тези вибрации и да установят дали пробата съдържа специфичната ДНК, която търсят. Този метод може да открие целевата ДНК, дори ако тя е в много ниска концентрация, и да я разграничи от други видове ДНК.
Освен това този метод отнема минути, а не дни, седмици или месеци, тъй като е изцяло електрически. Когато се постави диагноза, биопсичната проба се замразява и след това се изпраща в лаборатория за обработка, която може да отнеме до два месеца. Почти мигновените резултати от новия метод означават, че при лечението не се налага да се чака лабораторната обработка.
Друго предимство е преносимостта. Устройството е с размери, подобни на тези на уред за измерване на кръвната захар. То може да се използва на места, където ресурсите са ограничени. Например в отдалечени общини, където лекар идва само в определени часове