За 2022 г. ДАНС е отчела около 6000 сигнала за пране на пари на обща стойност 5.144 млрд. евро. Това става ясно от годишния доклад на Специализирана дирекция "Финансово разузнаване" при ДАНС.
Повече от половината сигнали (55%) са подадени от доставчици на финансови услуги. Над 41% са подадени от банки. Общата констатация е, че броят на съобщенията намалява спрямо 2021 г. Увеличава се обаче стойността на съмнителните сделки с 867 млн. евро. От доклада не става ясно дали по всички сигнали действително са открити данни за пране на пари.
Той показва, че ДАНС е спряла сделки за над 71 млн. евро. В тези случаи са намерени данни за евентуално престъпление и материалите са предадени на прокуратурата. По закон службата има право да спре операция за 5 работни дни за проверка, за да потвърди или отхвърли съмненията.
В доклада се посочва, че намалява делът на физическите лица, които участват в пране на
пари, но се увеличава броят на фирмите.
Нови мерки срещу прането на пари прие Народното събрание
Най-благоприятен за изпиране на пари е секторът на търговията. Той е с много широк обхват и е подходящ за легализиране на незаконно придобити средства. Това го прави и най-уязвим от гледна точка на изпирането. Съмнителни сделки се регистрират и при консултантските услуги, както и в информационните технологии, и в строителството.
Пример за схема за пране на пари е редовни преводи от чужбина към новосъзданена фирма у нас. В рамките на четири месеца тя натрупва оборот от 1 млн. евро без да има данни за персонал и плащания към НАП, т.е. за реална търговска дейност. Веднага след като получи парите, компанията ги превежда към друга фирма в чужбина, като основанията са плащане по фактури.
През миналата година са се увеличили и съмнителните операции с онлайн хазартни игри, пише още в документа. Една от схемите в сектора е свързана с умишлено симулиране на загуба в полза на точно определен човек или група хора.
В доклада на ДАНС се посочва, че има данни и за схема за международен трафик на злато и валута.