Щетите от потопа в Царево са за 38 милиона лева. Това сочат данните на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Новината обяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов след заседанието на Министерския съвет, предаде "Фокус".
За пет години назад: Проверяват дали сечта в Царево е законна (видео)
По думите му, комисията, която трябваше да изследва причините за наводненията там, е констатирала, че причините са екстремни валежи, невиждани от 500 години, къси и тесни водосбори, които предопределят посоката и скоростта на приливната вълна. Втората причина е инфраструктурата.
"Мостовете не са оразмерени за съвременните хидро-метеорологични условия. Има голяма концентрация на преместваеми обекти в долните течения на Царево - каравани, фургони, бараки. Наличието на такива преместваеми обекти в близост до морския бряг е много опасно", обясни още министърът на околната среда и водите и зам.-министър Петър Тодоров.
Коментарът на "Господарите"
Какво ни показва трагедията в Царево? Че сами съсипваме природата си. Издават се разрешителни за “санитарна сеч”, а тя се оказва далеч по-сериозна от “санитарна”. Цели горски масиви изчезват, за да се появят на тяхно място широки пътища към широки хотелски комплекси на първа линия в разрез с всички български и европейски закони. А собствениците си плащат, където трябва, съответно институциите грижливо затварят очи пред поредните безумия.
Спомняте си, че преди година в наше разследване за пореден път показахме как се маркират дървета с фалшиви марки, за да изглежда изсичането им законно:
Разкрихме брутална незаконна сеч край Ихтиман и Елин Пелин (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Как от “Експрес 79” отговориха на обвинението за извършване на незаконна сеч край Ихтиман (РЕПОРТАЖ)
Незаконна сеч, изчезващи дървета и слепи институции и в Копривщица (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Кметът на Бели Искър показа ужасяваща незаконна сеч край Самоков (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Вероятно си спомняте и как преди години горски от Айтос беше уволнен, защото опитал да спре незаконна сеч в района:
Господарите притиснаха с въпроси шефа на Горското в Айтос
Вместо да се затегнат мерките срещу незаконната сеч с оглед на бедствията, които ни сполитат все по-често, изглежда институциите нямат никакво намерение да се задействат. Затова ние като общество трябва да ги накараме да го направят. Стига толкова посегателства над природата и “инвестиции” със спортна законосъобразност!