Сигнализирай!

След масовото напускане на журналисти АЕЖ поиска отговори от Euronews България

Gospodari.com
Gospodari.com
25.10.2023 г.
54
0

След масовото напускане на журналисти АЕЖ поиска отговори от Euronews България. Прикачваме писмото, което асоциацията изпраща до ръководството на телевизията.

Журналисти масово напускат Euronews България – прави се опит за овладяване на телевизията

До Питър Барабас, главен редактор по съдържанието на Евронюз
Иван Добринов Иванов, изпълнителен директор на Телевизия Европа АД
Марина Стоименова, главен редактор на Евронюз България и представител на Евронюз
Ваня Захариева, програмен директор на Евронюз България

Уважаеми дами и господа,

Асоциацията на европейските журналисти - България получи множество сигнали за напускащи журналисти от Евронюз България. АЕЖ - България има за основна мисия подобряване на медийната среда в България и не бихме могли да подминем подобно развитие, тъй като за съжаление професията на журналиста в нашата страна се характеризира с особена нестабилност, а случаите на различни видове натиск и овладяване на цели редакции на медии не са редки.

По тази причина се обръщаме към Вас с молба да изясните следните въпроси:

  • Бихте ли могли да ни предоставите информация за броя на прекратените договори със служители и сътрудници на телевизията в последните двe седмици?
  • Каква е причината за прекратяването и по чия инициатива?
  • Какви са били правоотношенията с въпросните журналисти - колко от тях са работили на трудов договор, колко на граждански или авторски, колко са били стажанти и т.н.?
  • Има ли лица, за които в момента тече период на предизвестие за прекратяване на договора или се предвижда такова в следващия период?
  • Каква е атмосферата в редакцията?
  • Известни ли са Ви случаи на натиск, оказван върху екипа на телевизията?
  • Какви действия са предприети за заздравяване на атмосферата в екипа и гарантиране на редакционната независимост на екипа от българския собственик на телевизионния канал?
  • Има ли установени нарушения на франчайзовото споразумение между централата на Евронюз и местния й партньор в лицето на Телевизия Евронюз България?

За малък медиен пазар като българския, присъствието на международен телевизионен бранд като Euronews е от ключово значение. То би могло да допринесе за увеличаване на възможностите за журналистите да практикуват професията си съгласно европейските стандарти, а също и да предложи на обществото по-добър достъп до качествена информация. По тази причина, Ви молим да отговорите приоритетно на нашите въпроси, които са от интерес не само за журналистите, но и за цялото общество.

Позволяваме си да припомним текста на чл. 11 от Закона за радиото и телевизията, който би могъл да бъде относим към възникналата ситуация:

Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Всяко мнение може да бъде изразявано свободно в медийните услуги.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Журналистите и творческите работници, сключили договор с доставчици на медийни услуги, не могат да получават инструкции и указания за упражняването на тяхната дейност от лица и/или групи извън органите на управление на доставчиците на медийни услуги.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Публична критика спрямо доставчици на медийни услуги от страна на работещи в тях не е нелоялност към работодателя.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Журналистите, сключили договори с доставчици на медийни услуги, имат право да откажат да изпълнят възложена задача, ако тя не е свързана с изпълнение на разпоредбите на този закон или на съответните договори и противоречи на техните лични убеждения; не може да бъде отказвана техническо-редакционна обработка на програмен материал и на новини.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Между собствениците и/или управителните тела на доставчиците на медийни услуги и журналистите, сключили договори с тях, могат да се договорят редакционни статути за работата в областта на публицистиката.
(6) Редакционният статут трябва да съдържа конкретни определения и мерки за:
1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) защита на свободата и персоналната отговорност на журналистическия труд при изпълнение на поставената задача;
2. защита на журналистите по смисъла на ал. 2;
3. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) професионално-етични норми за журналистическата дейност в съответните доставчици на медийни услуги;
4. начините за вземане на решения, които се отнасят до журналистическата дейност;
5. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) създаване на вътрешен орган за разрешаване на възникнали спорове при журналистическата работа.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.