Експериментът на Мъск за 44 млрд. долара една година по-късно. 365 дни след като купи Twitter заради "бъдещето на цивилизацията" и "вируса на woke съзнанието", Илон Мъск оказа осезаемо, но не и положително влияние върху посоката на развитие на популярната платформа. Особено за инвеститорите - какъвто, в крайна сметка е и самият Мъск. Днес в преименуваната на X социална мрежа има по-малко пари, по-малко рекламодатели, по-малко потребители и по-малко доверие, пише Дневник.
X е една от 17-те социални медии, която покри критерии на Законодателния акт за цифровите услуги за много голяма онлайн платформа (VLOP). Така тя стана обект на новите регулации на ЕС, мислени с амбицията да променят правилата в глобален мащаб, не само в границите на Съюза.
По данни на аналитичната компания Apptopia, през септември в X са се вписвали 13% по-малко потребители спрямо миналия октомври. Самият Мъск каза миналия месец, че рекламните приходи на X в САЩ са намалели с 60 процента след придобиването. А според данни, получени от Washington Post, броят на хората, които активно туитват, е намалял с повече от 30 процента.
Статията, публикувана в изданието, което е собственост на основателя и изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос, е озаглавена: "Година по-късно X на Мъск се е килнал надясно. И потъва".
Хората вече посещават сайта на X по-рядко, показват данните и на Similarweb. Трафикът към него е спаднал с 14 процента през последната година до 5.9 млн. посещения през септември т.г. Платформата все още се нарежда до Facebook и Instagram сред сайтовете и приложенията, които американците посещават най-много. За сравнение, TikTok, чиято популярност нараства сред определени демографски групи, има приблизително два милиарда посещения всеки месец.
Мъск отново се заигра с милиардите си, този път отправи “оферта” на Wikipedia
Всичко е политика
Социалната медия, която подхрани социални движения като Арабската пролет, Black Lives Matter и #MeToo, се отклони значително надясно при Мъск. Особено в Съединените щати, казват активисти от целия политически спектър. Това пишат Уил Оремус и колегите му съавтори на очерка за Мъск в Washington Post.
Анализ на десетки консервативни и десни влиятелни личности и медийни фигури показва, че броят на последователите на много от тях се е увеличил в деня, в който Мъск стана собственик на Twitter. И продължава да расте с по-висока скорост, отколкото до преди това.
Подобно увеличение не е отчетено при нито един от популярни либерални и леви профили, включени в анализа на Washington Post. Освен това Мъск публично подкрепи губернатора на Флорида Рон ДеСантис за републиканската номинация. Възстанови и профила на Доналд Тръмп, който беше забранен за постоянно. Причината - съобщенията му в навечерието и по време на събитията от 6 януари 2021 г. Или по-точно заради последиците от тях офлайн.
За други Мъск е променил X към по-добро. Според тях Джак Дорси и останалите, ръководили Twitter преди продажбата му на Мъск, са били склонни да налагат цензура. Докато той е бил "освежаващо прозрачен". Разкрил е вътрешните комуникации на предишните мениджъри на компанията и е позволил възстановяването на блокирани профили на публични фигури. За трети, най-голямата промяна е в това, че вече ги няма "случайните моменти". Включително романтични връзки и вълнуващи открития, които е можело да се случат на човек "преди Мъск".
Златното яйце на Twitter
В момента, в който купи Twitter, приключвайки сделката за 44 млрд. долара на 27 октомври 2022 г., Мъск беше изправен пред съдебен процес. Той го задължаваше да спазва условията за покупката. Тогава той създаваше впечатлението, че му се иска и се опитва да се измъкне. Morgan Stanley, Bank of America и Barclays помогнаха на Мъск да плати за придобиването на Twitter. Дадоха му заем от 13 млрд. долара. Сега банките, с чиято помощ Мъск сложи ръка на Twitter, сред които са още BNP Paribas , Société Générale и Mizuho, очакват да загубят 15% или 2 милиарда долара от заемите, които са му дали, пише Wall Street Journal.
През май инвестиционният гигант Fidelity, който притежава дял в компанията, понижи оценката на Twitter с две трети до около 15 млрд. долара. В края на август обаче Дан Примак писа в Axios, че Fidelity е повишила стойността на акциите си в X/Twitter за трети пореден месец, като поддържа сконто от близо 60 процента.
В дните след трансфера Мъск скоропостижно уволни ръководители, които управляваха Twitter, и направи публично търгуваната компания частна. Той също така уволни повечето от работниците на базираната в Сан Франциско компания. Съкрати редиците от близо 8000 на по-малко от 1500. Служителите на Twitter бяха помолени да се ангажират безусловно с работата си. Също и да се откажат от всяка идея за дистанционна работа.
Бившият ръководител на проекта Естер Крауфорд, която разказа за случилото се от първо лице, описва как Мъск е заменил "семейната атмосфера на компанията с атмосфера на страх" и него самия като дързък, но "мрачен". По думите ѝ той е бил заобиколен умишлено само от мъже, съгласяващи се с него.
През юли Мъск премахна добре известното лого на птичка на Twitter и смени името на платформата на X.
Откриха прилики между Илон Мъск и Стив Джобс
Money making, money taking
Няколко акционери, управляващи активи, значително понижиха стойността на своите инвестиции. Кати Ууд от ARK Investment Management, например, каза през юли, че е намалила оценката за стойността на дела си в Twitter с 47%. Същевременно тя заяви, че нейният фонд често актуализира своите вътрешни оценки на частни компании и намаляването на оценката не трябва да се разглежда като нагласа спрямо "основната перспектива и вяра в дългосрочната възвръщаемост на инвестициите за нашите акционери".
ARK Investment Management притежава малък дял в Twitter чрез своя фонд за рисков капитал, който е отворен за обществеността и включва публични пазарни и частни инвестиции. "Всъщност бих искала да получа повече акции на тези ценови нива, но никой не иска да ги пусне. Това трябва да ви говори нещо", добави тя.
По същото време Мъск обяви, че е изправен пред голямо дългово натоварване, отрицателен паричен поток и рязък спад в приходите от реклама с около 50%.
Според Wall Street Journal кредиторите на Мъск са започнали да се готвят да разтоварят дълга.
Компанията съкрати хиляди работни места и други разходи, отчасти за да подпомогне огромните лихвени плащания, които трябва да плати по дълга, а главният изпълнителен директор Линда Якарино каза, че очаква X да излезе на печалба през 2024 година. Напоследък Якарино започна да рисува по-положителна картина за състоянието на бизнеса, като каза миналия месец, че 90% от стоте рекламодатели, оставили най-много пари през миналата година, са се завърнали и през тази.
Други показатели са по-малко оптимистични, особено на рекламния пазар в САЩ. Много ръководители на големи агенции казват, че все още не са видели широкомащабно завръщане към X, докато марки, които се връщат към платформата, харчат много по-малко.
Така или иначе, докато някои предричаха края за платформата, сървърите на X все още работят и тя все още е жизнеспособна. Много потребители се оплакват, че забелязват повече проблеми напоследък, докато други аплодират Мъск за начина, по който ръководи X, за въведенията, направени през последните 12 месеца, и най-общо за качеството на услугата, която предлага. Технически проблеми възникваха и преди Мъск да поеме управлението.
По-малко хора, по-малко...
Към октомври 2023 г. в X работят около 1500 души, или около пет пъти по-малко, отколкото Мъск "завари", придобивайки Twitter. Както вече стана дума, голяма част от тях бяха съкратени, докато други напуснаха сами. Настоящи и бивши служители казват, че останалите в компанията инженери са изтощени.
През изминалата година рекламният бизнес на платформата частично се срина, тъй като търговците се отдръпнаха от X. Insider Intelligence прогнозира, че X ще завърши 2023 г. с приходи от реклама в размер на 2,98 млрд. щатски долара в сравнение с 4,14 млрд. през 2022 г. Мъск в началото на тази година каза, че стойността на компанията е намаляла наполовина до 20 милиарда долара, а някои оценки я определят дори по-ниско.
В опит да печели пари от абонаменти по други пътеки Мъск започна да прави платени някои функции.
Като сините отметки, предназначени първоначално като знак за автентичност. Сега X тества такса за нови потребители в Нова Зеландия и Филипините. Всъщност Мъск предложи въвеждането на такса да е за всички потребители. Но идеята беше широко критикувана, а индустриалните анализатори казаха, че това ще направи X още по-малко привлекателен за рекламодателите.
Всъщност съществена част от плана на Мъск за трансформиране на бизнес модела на Twitter беше да се отклони от рекламата към платени абонаменти. Според анализа на независимия изследовател Травис Браун, 950 хил. до 1,2 млн. души плащат в момента по 8 щатски долара за месечна абонамента с екстри за услуга на X. Това означава, че по-малко от 1 на всеки 100 от потребителите на X са поискали да се регистрират. Приходите за компанията от абонаменти са от порядък на 120 милиона годишно, след като се калкулират таксите, удържани от Apple Inc. и Google за продажба на приложението в техните магазини.
Звездата на X
И все пак въпреки няколкото стартиращи платформи, които се опитват да се конкурират с X, тя запазва значителна потребителска база.
Според анализа на Apptopia Twitter е отбелязал ръст в броя на новите потребители, изтеглящи приложението. Това се случва след като Мъск завърши придобиването му. Тази тенденция се е обърнала скоро след преименуването на платформата в X. Една от вероятните причини за това според вицепрезидента на аналитичната компания Том Грант е, че част от хората, търсещи Twitter, не са знаели непременно, че приложението вече се казва X. Три месеца след ребрандирането, а до голяма степен и благодарение на негативната публичност на платформата в светлината на дезинформацията и вредното съдържание, които намират благодатна почва в нея от началото на войната на Израел срещу "Хамас", вероятността някой да не знае какво и чий е X намалява значително.
Откакто закупи компанията, милиардерът и вече редовен потребител стана още по-активен.
За изминалите 14 години Мъск е публикувал повече от 32 хил. съобщения. Със 161 млн. последователи той е най-популярната личност в платформата по брой последователи. 32 хил. публикации за 14 години означава средно по 4480 публикации в годишно. По 12 на ден, по една на всеки два часа.
По-рано тази година, след като Мъск каза на служителите, че публикациите му заслужават повече внимание. Инженерите, работещи за него, направиха промени в кода, които доведоха до увеличаване на видимостта на неговите публикации.
Освен че е най-следваната личност в своята собствена социална мрежа, Мъск е и човекът, чиито публикации получават най-голямо внимание. Много голяма част от посланията му предизвикват противоречиви реакции, а нерядко и значително медийно отразяване. Активност, която на пръв път поглед би трябвало да е ефективен подход от гледна точка на привличането на рекламодатели. Но в действителност за бизнесите е важно и в какъв контекст се рекламират услугите и продуктите им. И се изгражда разпознаваемост на марките им.
Стартъп наобратно
През март т.г. Мъск изрази оптимизъм, че X може да се разглежда като "стартъп наобратно". По начина, по който си я представя, някой ден ще струва повече от 250 млрд. долара. Мъск има амбиции за развитието на X в нещо много повече от социална медия. Една от посоките, в които гледа, е предлагането чрез нея на финансови услуги и инструменти за банкиране.
През 2021 г. Мъск започна да трупа акции на Twitter, инвестирайки от личното си състояние, за да стане най-големият акционер в компанията. По това време той се противопоставяше на ограниченията, наложени заради пандемичното разпространение на Covid-19. И непрестанно недоволстваше срещу друг "вирус" - този на т.нар. "съзнание, завладяно от woke", който според него "застрашава бъдещето на цивилизацията". Прекарвайки се все повече време в Twitter, той видя симптоми на "вируса" в политиките на социалната платформа за реч на омразата, която подлежи на модерация съгласно правилата за ползване на услугата (ToS).
Изследване, проведено от екип с участието на Института за стратегически диалог, заключава, че антисемитските съобщения на английски са се увеличили повече от два пъти след промяната на собствеността на платформата. Доклад на Европейската комисия установи, че взаимодействието с прокремълски профили е нараснало с 36 процента в платформата. Това е станало през първата половина на тази година след разхлабването на модерацията от страна на Мъск.
Платформата “Х” потъна в дезинформация покрай войната в Израел