В доклад за прилагането на принципа „замърсителят плаща“ на Европейската сметна палата се уточнява, че той е основен за политиката в областта на околната среда на Европейския съюз.
"Прилагането на принципа означава, че замърсителите поемат разходите за своето замърсяване. Те включват разходите за предприетите мерки за предотвратяване, контрол и отстраняване на замърсяването и разходите, които то налага на обществото. Прилагането на принципа стимулира замърсителите да избягват екологични щети и ги държи отговорни за замърсяването, което причиняват.", се казва в доклада.
В него се посочва, че покритието и прилагането на принципа в различните екологични политики на ЕС е непълно. Комисията, която подкрепя страните членки в прилагането на Директивата за отговорността за околната среда, не е разрешила ключови слабости. Например това са неясни основни понятия и определения и липса на финансова сигурност в случай на несъстоятелност. Бюджетът на ЕС също така финансира действия по почистване, които съгласно принципа „замърсителят плаща“ трябва да се поемат от замърсителите.
Замърсяване с пестициди – тъмната страна на зърнените култури в Европа
В тази връзка препоръките към Комисията са:
- Оценка на обхвата, за да се засили интегрирането на принципа в законодателството в областта на околната среда.
- Засилено прилагане на Директивата за екологична отговорност.
- Защита на еврофондовете от финансиране на проекти, които са отговорност на замърсителя.
Според Мария Грация Мамучини, селскостопански предприемач и президент на федерацията "FederBio" от Италия, прилагането на този принцип дава не само ограничения, но и възможности на фермерите.
„Изглежда, че тук комбинацията от морков и тояга работи най-добре. От една страна, компаниите се нуждаят от ясен сигнал, че си струва да инвестират в зелени енергии, а от друга страна, те също са изправени пред инвестиционна бариера. Все пак тези технологии са доста скъпи. В момента, в който дадем ясен сигнал, че разходите за замърсяване ще бъдат високи и ще се увеличат през следващите години, но в допълнение – компаниите ще могат да получат субсидии за инвестиции, тогава тази бариера може да бъде преодоляна и компаниите ще са по-склонни да инвестират в зелени технологии.“, коментира Мамучини.