За пръв път учени успешно извлякоха РНК молекули от тасманийски тигър, съобщава Reuters.
Видът, който се смята за изчезнал от 1936 година. За целта е използван препариран екземпляр на хищника, известен и с наименованието тилацин, който се съхранява в Природонаучния музей в Стокхолм от 1891 година.
Молекулите на РНК са значително по-малки от тези на ДНК. Те бързо се разграждат на стайна температура, при каквато се съхраняват препарираните животни в музея.
Нобелова награда за иРНК ваксините срещу Covid-19
„Секвенирането на РНК ви дава представа за истинската биология и регулация на метаболизма, които се случват в клетките и тъканите на тасманийските тигри, преди те да изчезнат.“, казва генетикът и биоинформатикът Емилио Мармол Санчес от Центъра за палеогенетика и SciLifeLab в Швеция, водещ автор на изследването, публикувано в списание Genome Research.
„Ако искаме да разберем изчезналите видове, трябва да разберем какви генни добавки имат, както и какво са правили гените и кои са били активни.“, допълва генетикът и съавтор на изследването Марк Фридлендер от Стокхолмския университет.
Тилацинът е бил средно голям, подобен на вълк, хищен двуутробен бозайник. Срещал се е на остров Тасмания, откъдето идва и името му. Екземплярът в музея в Стокхолм е убит през 1888 година.