В рамките на срещата на върха на форума за тихоокеанско сътрудничество АPEC, която се провежда в Калифорния, президентът на САЩ Джо Байдън и китайският му колега Си Дзинпин се споразумяха да открият директна телефонна линия помежду си.
Те ще възобновят пряката комуникация помежду си по въпроси, свързани със сигурността. Байдън и Си изразиха готовност да обсъдят Тайван, Южнокитайско море, войната между Израел и "Хамас", войната в Украйна, Северна Корея и правата на човека.
Президентът Байдън изтъкна, че напреженията "не трябва да преминават в конфликт".
Байдън включва и Тайван към пакета с помощи за Украйна и Израел
След 4-часовия разговор между двамата лидери стана ясно, че Вашингтон и Пекин ще създадат съвместна група за сътрудничество в борбата с климатичните промени и разпространението на изключително опасния наркотик фентанил.
Започват и общи правителствени дискусии за използването на изкуствения интелект.
"Глобалните предизвикателства, пред които сме изправени- от климатичните изменения и борбата с наркотиците до изкуствения интелект изискват нашите съвместни усилия.", заяви Байдън.
На свой ред Си каза, че "обръщането на гръб един на друг не е опция" за САЩ и Китай.
"Нереалистично е едната страна да променя другата, а конфликтите и конфронтацията са непоносими последици и за двете страни.", каза Си Дзинпин.
През последната година отношенията между САЩ и Китай се обтегнаха, след като Вашингтон обвини Пекин, че е изпратил шпионски балон в американското въздушно пространство. Както и след посещението в Тайван на бившия председател на Долната камара на американския Конгрес Нанси Пелоси.