Расизъм: Чуждестранни болногледачи в Германия биват унижавани и тормозени, разказва Deutsche Welle.
През последната година Германия се сблъска със сериозен недостиг на квалифицирана работна ръка. Много работни места, по-специално в сектора на грижите, остават незаети. Именно заради това страната взе решение да предостави възможност на квалифицирани работници от чужбина да запълнят квотите. Без тях ситуацията би била още по-несигурна.
Чуждестранните болногледачи обаче невинаги са посрещнати с отворени обятия. Някои от тях се сблъскват с расизъм, маргинализирани са, а началниците им ги обиждат и унижават.
Огромен брой незаети работни места в Германия – кадри се търсят за почти всички професии
Почти 2/3 от анкетирани международни професионалисти в областта на грижите са се сблъсквали с дискриминация или расизъм на работното място. Това показва непредставително проучване.
Такъв пример е Сая. Тя е от Филипините и работи като болногледачка в германски дом за възрастни хора. Жената активно се бори с расизма. Това не е истинското ѝ име, тъй като не иска да бъде разпозната. Страхува се, че може да загуби работата си, въпреки че често е обиждана от началника си.
Случай на расизъм срещу дете, прикриван 18 месеца, разяри скандал (видео)
„Нарече ме глупава крава. Мрази ме, винаги ме е потиска”, разказва Сая.
За щастие има и процент от чужденците, които биват оценявани. Неманя Васич, например, иска да остане в Германия. Той работи в Университетската болница в Гьотинген. Започнал е работа в клиниката преди шест месеца и вече е уверен в работата си с пациенти. В повечето случаи е добре приет и от тях.
Университетската болница в Гьотинген е добър пример за адекватно отношение към международните професионалисти. От четири години насам тя активно набира персонал от цял свят.
Въпреки дискриминацията, Сая също е остава на мястото, където живее. Тя дори работи в същия дом за възрастни хора, но в друг отдел с ръководител, който оценява нея и работата ѝ.