"Лукойл" обмисля да изтегли бизнеса си от България. Това обявиха от частната петролна корпорация.
"Предвид същественото изменение на условията за осъществяване на дейността на предприятията от групата "Лукойл" на територията на България, компанията започна работа по преразглеждане на стратегията си по отношение на този актив. С помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса". Това съобщиха от компанията.
През ноември управляващите се разбраха вносът на руски петрол в България да бъде прекратен. Това да е "в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г."
"Преразглеждането на стратегията е следствие от приемането от страна на държавните органи на България на дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията. Те нямат нищо общо нито с цивилизованото регулиране на големия бизнес. Нито с увеличаването на приходната част на бюджета на страната", казват от "Лукойл".
Оттам обявяват, че ще информират държавните органи на страната и Синдиката на Българските Нефтохимици "Лукойл" за по-нататъшните действия на компанията по отношение на активите ѝ в България.
Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев не е изненадан от намерението на "Лукойл" да продаде бизнеса си в България.
"Радвам се, че официално са обявили това. Имахме изпреварваща информация, че този процес е започнал в края на септември, началото на октомври. Всяка компания има възможност и право да прецени къде да оперира и какво да прави със собствените си активи", коментира Василев.
"От гледна точка на българското правителство, трябва да подсигурим, че рафинерията ще продължи да оперира по възможност със стратегически инвеститор. И българският интерес ще бъде защитен", заяви още финансовия министър.
Той е категоричен, че няма риск България да остане без горива.
Припомняме, че в края на юли тази година със законопроект ГЕРБ, “Продължаваме промяната-Демократична България” и ДПС предложиха дерогацията да бъде отнета на “Лукойл”. Като това стане 30 дни след приемането му. Между четенията в комисии и гласуванията в пленарната зала решението се промени. В крайна сметка дерогацията остана до октомври 2024 г. Рисковете от бърза промяна са големи. А от рафинерията също декларираха, че не са готови бързо да спрат да работят с руски нефт.
През октомври финансовият министър Асен Василев каза в интервю за "Financial Times", че българското правителство e наложило високи данъци върху дейността на руски енергийни компании с цел да принуди "Газпром" и "Лукойл" да напуснат европейския пазар. Тогава той посочи, че натискът на правителството е накарал "Лукойл" да започне процеса на продажба на рафинерията си в Бургас – "Нефтохим".