Скритият капан на известността в социалните мрежи обсъждаме в днешния коментар. А какъв е той? По-известен е като кибертормоз. Видим или скрит зад фалшива самоличност, на живо или онлайн, психическият тормоз носи едно и също послание. И достига по един и същи болезнен начин до потърпевшите. До тези, които не искат да провокират, а просто живеят живота си по показен начин в социалните мрежи. Ето обаче, че съществува лоша страна на известността в социалните мрежи.
Нов вид тормоз: Изкуствен интелект генерира голи снимки на момичета (видео)
Такава е историята на Ясмин Кирилова, за която разбираме от нейния YouTube канал.
Разказът ѝ започва от 2020 година, когато решава да се занимава със социални мрежи и да споделя ежедневието си в TikTok. Леко полеко тя събира голяма аудитория и така видеата ѝ достигат до 280 000 последователи. И както всеки друг човек се сблъсква с недоброжелатели в живота си, така и Ясмин започва да получава множество съобщения от една и съща жена. На практика безобидни. Идващи от момиче, представящо се за сирийка и криещо се зад сирийски VPN, за да не може да бъде проследено. Разликата обаче се вижда когато нещата започват да не опират само до коментари и обидни текстове. Всичко ескалира когато Ясмин забременява и започва да получава заплахи за убийство. Не само на нея и на съпруга ѝ, но и на тяхното неродено бебе.
Всеки, който се е сблъсквал някога с тролове в социалните мрежи, е успявал да разреши проблема си чрез бутона за блокиране. Но това не е решение, когато отсрещният човек иска с цената на всичко да продължи тормоза си. Социалните мрежи по никакъв начин не ограничават по колко профила могат да бъдат създавани от един VPN, камоли от един човек. И така профил след профил, блокиране след блокиране, решението на кибертормоза не се появява. А напротив, той само се увеличава.
Работата на ГДБОП по случая
И колкото и ГДБОП да рекламират своята работеща система, бързото и навременно отразяване на всички подадени сигнали в сайта им, очевидно това не е така. Ясмин е пример за човек, който е търсил правата си до максимална степен. Множество сигнали, подадени доказателства чрез снимков и звуков материал, които уличават дамата в кибертормоз, не са достатъчни, за да бъде задържана. Единственото, което е направено от ГДБОП е, че са я открили и са събрали телефоните ѝ. Но до там. Криеща се зад епикриза на психичноболен човек, тя продължава да създава профили и да отправя закани за убийство. А също и да подава обратен сигнал срещу ГДБОП за тормоз.
Скъпи приятели, ние сме шокирани от случващото се около нас. Социалните мрежи бързо и необезпокоявано завладяха ежедневието ни. Достигнаха ни с цел по-лесна комуникация и забавление без да се замислим каква реално е опасността от съществуването им. Тормозът е навсякъде около нас и ние от "Господарите" сме твърдо против разпространението му! Силно се надяваме, че този казус ще бъде разрешен по най-добрия начин от ГДБОП и това няма да е поредното безнаказано насилие! Обявяваме се против него и ще продължим да следим темата! #НеНаНасилието
“Тя си го е просила” или как социалните мрежи разкриват насилниците (Коментарът на “Господарите”)
Съседската несъобразителност Е насилие (Коментарът на „Господарите“)
Видео: NOVA
Автор: София Спасова