Сигнализирай!

Не, Сорос не заравя токсични отпадъци в Украйна

Gospodari.com
Gospodari.com
16.12.2023 г.
88
0

Изфабрикувано журналистическо разследване твърди, че Александър Сорос е сключил сделка за заравяне на токсични отпадъци в плодородните украински земи, съобщава Factcheck.bg.

Представено за журналистическо разследване видео е публикувано от фалшив профил на френски журналист Жюл Венсан в платформата Х. Използваният във видеото език съдържа необичайни за френския изрази и граматически грешки, а профилът в Х е обявен за фалшив. За доказателство е представен разказ на анонимен „представител на Министерството на екологията и природните ресурси на Украйна”. Както и копие на указ на украинския президент, предоставено от същия анонимен източник.

източник: factcheck.bg

Според него 400 квадратни километра украинска земя ще бъдат използвани за заравяне на токсични химически отпадъци, произведени от големи американски и европейски химически, фармацевтични и петролни компании: Dow Chemical, DuPont, BASF, Evonik Industries, Vitol, Sanofi.

Действително, на 7 ноември 2023 е имало среща между Андрий Йермак и Александър Сорос. Според официалната информация от президентството на Украйна, тема на разговора са били „възстановяването на инфраструктурата и инвестициите в украинската икономика”. Обсъдени са също „важността на изземването на руски активи и прехвърлянето им за възстановяване на Украйна, както и засилването на санкционния натиск върху Русия”. Няма информация, че са споменавани токсични отпадъци.

Фалшив документ

Представеният като указ на украинския президент документ е фалшив. Действително указ с номер 603 съществува в регистъра на президентството. Но с него се награждават украински военни за мъжество и саможертва през 2023 г.

Съмнение поражда и говорът на представилия се за автор на „разследването” уж френски журналист с името Жюл Венсан. Изказът му показва, че френският не му е майчин. На няколко места бърка родовете на съществителните и прави грешки в произношението. Цялостно, речта му не отговаря на автентичната френска интонация. Впечатление правят и някои грешни изрази: « faire connaissance » вместо « prendre connaissance » ; « enterrement » вместо « enfouissement » ; « liées avec » вместо « liées à ».

В описанието на профила, публикувал „разследването” в Х, потребителят се представя за журналист на свободна практика. Но според „Пижист“ – асоциация на журналистите на свободна практика във Франция – това е фалшив профил, който опитва да открадне самоличността на съществуващ журналист със същото име. Журналист на име Жюл Венсан действително съществува, но не прилича на човека на профилната снимка и не е автор на публикацията.

Начинът, по който твърдението е изградено силно наподобява друго оборено изфабрикувано разследване. Според него Елена Зеленска участва в заговор за трафик на деца. Сценарият е идентичен – несъществуващ журналист публикува „разследване”, в което единствените доказателства идват от анонимен източник с уж вътрешна информация.

Не, Елена Зеленска не осъществява трафик на деца (видео)

Навсякъде, където твърдението за Сорос е разпространено, като източник е цитирано разследването на фалшивия журналист с анонимен източник

То може да бъде намерено на различни езици, като началото на неговото разпространение може да бъде проследено до руски източници – сайтове и Телеграм канали. На английски език твърдението е най-разпространено през публикация на сайта The Intel Drop. Същият сайт допринесе и за разпространението на невярното твърдение за фондацията на Елена Зеленска.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.