Европейската комисия започва проверка на социалната мрежа "X". Тя е заради предполагаеми нарушения в изпълнението на задълженията ѝ по Законодателния акт за цифровите услуги (ЗАЦУ), пише Дневник.
Еврокомисията отправи обвинения срещу Google
ЗАЦУ влезе в сила през ноември миналата година и въведе специален режим за платформите с над 45 милиона потребители - т.нар. много големи онлайн платформи и търсачки. От отговарящите на това определение доставчици на цифрови услуги се изисква да правят повече за справяне с незаконното съдържание и рисковете за обществената сигурност. Съгласно ЗАЦУ тези платформи трябва да въведат подходящи мерки за ограничаване на риска. И са подложени на независим одит на техните услуги и на действията им по свеждане до минимум на неблагоприятните въздействия.
След атаките на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон изпрати писма до X, "Мета", TikTok и "Алфабет", напомняйки им за задълженията им съгласно ЗАЦУ за справяне с вредното и незаконно съдържание. Платформите отговориха, като очертаха стъпките, които са предприели, за да ограничат разпространението на дезинформация в своите платформи.
X, която Мъск придоби за 44 млрд. долара през 2022 г., е част от групата на т.нар. много големи технологични компании, които са обект на засилен контрол съгласно ЗАЦУ. Заради броя на потребителите им на вътрешния пазар на ЕС и размера на годишния им оборот. От включените в първоначалния списък 17 много големи платформи (сред които не е "Телеграм" например) официално искане за информация съгласно ЗАЦУ до момента е изпратено единствено до X.
X остава ангажиран със спазването на разпоредбите на ЗАЦУ и оказва сътрудничество на комисията в регулаторния процес, казва се в изявление на американската компания, изпратено в понеделник. В него се подчертава, че е "важно този процес да остане свободен от политическо влияние и да следва закона".
Незаконното съдържание
Разследването на X за неизпълнение на изискванията, установени със ЗАЦУ, ще се съсредоточи върху противодействието на разпространението на незаконно съдържание в ЕС и ефективността на мерките, предприети за борба с манипулирането на информация. Включително системата за "Бележки на общността", уточни Комисията.
Функцията "Бележки от общността" беше добавена официално по-рано тази година. Тя позволява на потребителите да коментират публикации, за да отбелязват конкретно съдържание като невярно или подвеждащо. Като на практика предоставят проверка на фактите на потребителите. А не на специален екип от проверяващи факти.
Комисията не смята системата за недостатъчна. Но разглежда начина, по който е била приложена, казва високопоставен служител. Комисията е загрижена дали това е ефективно решение като смекчаваща мярка, казва още цитираният източник.
Процедурата, предприета от комисията, ще се състои в задълбочено разследване чрез изпращане на допълнителни искания за информация. Провеждане на интервюта и проверки, каза тя.
Увеличаване на прозрачността
Задълбочено ще бъдат прегледани и оценени мерките, предприети от X за увеличаване на прозрачността. И предполагаем подвеждащ потребителите дизайн на потребителския интерфейс. Конкретен пример за такова дизайнерско решение са отметките, свързани с абонаментни продукти. Така наречените сини отметки, казва се още в съобщението на комисията.
Проведеното досега предварително разследване включва анализ на доклад, представен от X през септември. Докладът за прозрачност на X, публикуван през ноември, и отговорите на X на официално искане за информация относно незаконно съдържание във връзка с атаките на "Хамас" срещу Израел.
Законодателният акт за цифровите услуги. Един от двата регламента на ЕС, приети като част от пакета за цифровите услуги за защита на потребителите. Налага нови правила за модериране на съдържание, поверителност на потребителите и прозрачност.
Всяко търговско дружество, за което се установи нарушение, е изправено пред глоба на стойност до 6% от глобалния оборот.
Държавите - членки на ЕС, трябва да определят правомощията на своите координатори за цифровите услуги до 17 февруари 2024 г. - датата на влизане в сила на ЗАЦУ, когато той ще стане напълно приложим за всички субекти от неговия обхват. За България координаторите са Комисията за регулиране на съобщенията и Съветът за електронни медии.