Сигнализирай!

Вижте кои са предвидените космически мисии за 2024 година

Gospodari.com
Gospodari.com
28.12.2023 г.
68
0

Отминаващата 2023 г. се оказа важна за космоса - мисията "Озирис-Рекс" на НАСА върна проба от астероид, а индийската програма "Чандраян-3" изследва Южния полюс на Луната. Настъпващата 2024 г. се очертава да бъде още една вълнуваща година за космически изследвания, споделя TheConversation.

Няколко нови мисии в рамките на плана Artemis на НАСА и инициативата Commercial Lunar Payload Services ще бъдат насочени към Луната. Втората половина на годината ще включва няколко изстрелвания като стартирането на мисията Martian Moons eXploration през септември, Europa Clipper и Hera през октомври и Artemis II и VIPER до Луната през ноември – ако всичко върви по план.

"Европа Клипър" (Europa Clipper)

НАСА ще изстреля "Европа Клипър", която ще изследва една от най-големите луни на Юпитер - Европа. Тя е по-малка от естествения спътник на Земята, а повърхността ѝ е изградена от лед. Под ледената си обвивка Европа вероятно крие солен океан. Според учените той съдържа над два пъти повече вода, отколкото всички океани на планетата ни, взети заедно.

С помощта на "Европа Клипър" учените искат да проучат дали океанът може да бъде подходящо място за извънземен живот. Прозорецът за изстрелване ще започне на 10 октомври 2024 г. и ще продължи 21 дни. Космическият апарат ще бъде изстрелян с ракета на "Спейс Екс" и ще пристигне до Юпитер през 2030 г.

Artemis II ("Артемида II")

С мисията "Артемис", наречена на сестрата близначка на Аполон в гръцката митология, НАСА планира да се върне на Луната. САЩ ще изпратят хора на естествения спътник на Земята за първи път от 1972 г. - включително първата жена и първия цветнокож. Мисията включва и планове за по-дългосрочно, устойчиво присъствие в космоса. Това ще подготви НАСА за евентуално изпращане на хора още по-далеч - на Марс.

източник: ESA

"Артемис II" е първият етап от този план с екипаж. По време на 10-дневната мисия на борда ще има четирима астронавти. Стартът ѝ е планиран за ноември 2024 г. Но има вероятност да бъде отложен за 2025 г., в зависимост от това дали цялото необходимо оборудване - скафандри и кислородно оборудване, е готово.

VIPER в търсене на вода на Луната

VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover - Роувър за изследване на полярните райони и летливите съединения) е робот с размерите на количка за голф. НАСА ще го използва за изследване на Южния полюс на Луната в края на 2024 г.

Първоначално планирана за изстрелване през 2023 г., НАСА отложи мисията, за да завърши повече тестове на системата на спускаемия апарат

източник: NASA

Целта на мисията е да търси летливи вещества - молекули, които лесно се изпаряват - вода и въглероден диоксид, при лунни температури. Те биха могли да осигурят ресурси за бъдещи изследвания на Луната от хората. Изстрелването и доставката на VIPER до лунната повърхност са планирани за ноември 2024 г.

Мисиите Lunar Trailblazer и PRIME-1

Подобно на VIPER, мисията Lunar Trailblazer също ще търси вода на Луната. Но докато VIPER ще кацне на повърхността на Луната и ще изследва в детайли определен район близо до Южния полюс, Lunar Trailblazer ще обикаля около естествения спътник на Земята. Той ще измерва температурата на повърхността и ще картографира разположението на водните молекули по цялата Луна.

Мисията Lunar Trailblazer може да бъде готова в началото на 2024 г.

Тъй като обаче това е вторичен полезен товар, времето за изстрелване на Lunar Trailblazer зависи от готовността за изстрелване на основния полезен товар. Lunar Trailblazer ще пътува с мисията PRIME-1, планирана за изстрелване в средата на 2024 г.

PRIME-1 ще извършва сондажи в Луната и ще изпробва апарата, предназначен за VIPER. Но датата на изстрелването вероятно ще зависи от това дали по-ранните изстрелвания ще се осъществят навреме.

Японската мисия към марсианските луни

Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) има роботизирана мисия, планирана за изстрелване около септември 2024 г. Основната научна цел на мисията е да определи произхода на естествените спътници на Марс.

Космическият апарат ще прекара три години около Марс, като ще извършва научни операции за наблюдение на Фобос и Деймос. Той ще кацне и на повърхността на Фобос и ще събере проба, преди да се върне на Земята.

Мисията "Хера" на Европейската космическа агенция

Началото на мисията "Хера" на Европейската космическа агенция ще бъде дадено през октомври 2024 г., като в края на 2026 г. ще се насочи към астероидите Дидимос и Диморфос, за да изследва физическите им свойства.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.