13 са наказаните полицаи след протеста на футболните фенове в София през ноември миналата година. Проверката е установила, че те са превишили полицейските си правомощия. По време на демонстрацията униформените са били и без боди камери. Темата вече предизвика сътресения в министерството.
Преди протеста в София е взето решение полицаите да не носят боди камери.
„Защото е преценено, че тези устройства, които се закрепват за ревера на служителите, стават много лесна чупеща се вещ при стълкновение с тълпа. И установяваме страхотни липси на боди камери, след като сме влезли в такъв конфликт с протестиращи”, заяви директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов пред NOVA.
За да не се мисли за материалната загуба, а за ползването на камерите като доказателство превишават ли униформените правомощията си - от днес полицията в Бургас въвежда задължителната употреба на 90 устройства и 17 видеорегистратора.
„Камерата е постоянно онлайн. Записът се прави само и единствено, когато служителите са изпратени на сигнал. И когато осъществяват проверка на хора и автомобили”, обясни комисар Марин Димитров, началник „Охранителна полиция” в Бургас.
Равносметката след протеста на футболните фенове - четирима полицаи са уволнени. Установено е, че те са използвали прекомерна сила при задържането на протестиращи. „Други 9 са наказани с тежко дисциплинарно наказание - порицание, за срок от една година. Между тях има и полицейски ръководители, някои от които най-вероятно няма да продължат да работят в Столичната дирекция”, категоричен е Николов.
Според премиера Николай Денков притеснителен знак е това, че всички наказани полицаи са от едно звено. Тече и проверка от Дирекция „Инспекторат”, след която е възможно да има още наказани. А със заповед на главния секретар на МВР - полицаите ще бъдат периодично обучавани.
Директорът на СДВР е разговарял с всеки един от наказаните.
Те са дали и обяснение. „В един момент са прегорели и са се подвели по емоцията на хората срещу тях, от бурните действия спрямо тях. И в един момент са отключили някаква агресия”, твърди той.
Припомняме, че на 16 ноември вечерта по време на мача България-Унгария се проведе голям протест на футболни фенове и обществени активисти срещу позорното управление на Българския футболен съюз. Публика не бе допусната до трибуните на стадион "Васил Левски". Полицията отговори на протестните действия с водно оръдие и агресия. Сред пострадалите са журналисти - включително екипът на "Господарите", случайни минувачи и дори деца.
Полиция, която бие народа си, а после дори отрича подобни действия, не е полиция, която може да опази народа си. Напротив! Защото ние помним:
“Дано да умреш”: Пребит от полицията със зловещ разказ за протеста срещу БФС (РЕПОРТАЖ)
“Дойдоха, набиха ни и си тръгнаха”: Говори пострадал от полицейско насилие по време на протеста срещу БФС (РЕПОРТАЖ)
Полицията нападна нашия екип на протеста срещу Боби Михайлов, има и други ранени (видео)
19-годишно момиче е било пребито от четирима полицаи след протеста срещу БФС (видео)
Полицейското насилие достигна ново дъно по време на протеста срещу БФС (видео)
Мъж разказва как безпричинно е бил нападнат от полицаи по време на протеста срещу Боби Михайлов (видео)
Полицейски произвол, агресия и наглост по време на протеста срещу Боби Михайлов (Коментарът на “Господарите”)
Бити деца и журналисти разказват за полицейската агресия на протеста (видео)
Столична община отказа на АЕЖ достъп до охранителните камери на протеста срещу БФС
Повече примери от полицейското насилие може да видите в новия епизод на “Господари на Уеба”.
Продължаваме да следим темата и се надяваме всички виновници за десетките пострадали да получат справедливи наказания!