Все повече изпълнителни директори се страхуват за оцеляването на компаниите си в следващите 10 години. Причината за това е нарастващият натиск на предизвикателства като изкуствения интелект. Това показват данните от проучване в този сегмент на една от най-големите консултантски компании в света PwC, пише Дневник.
Ръководители на бизнеси се чувстват по-оптимистично настроение за глобалния икономически растеж в сравнение с миналата година. Сред тях обаче нараства делът на онези, които виждат риск за оцеляването на компанията си в случай, че не успеят да я трансформират и приспособят за променените условия, наложени от изкуствения интелект и изменението на климата.
В проучването са обхванати повече от 4700 главни изпълнителни директори на компании по целия свят. Данните излизат в деня, в който в Давос започна годишната среща на Световния икономически форум между бизнес елитите, политическите лидери и активисти от цял свят.
Допитването се провежда веднъж в годината, а изданието от 2024 г. е 27-о поред. Тазгодишният доклад е озаглавен "Процъфтяване в ерата на непрекъснато преоткриване".
Запитани за същото преди 12 месеца, 40% от изпълнителните директори на компании с операции на много пазари са отговорили, че те вече няма да бъдат жизнеспособни след десет години, ако продължат по сегашния си път.
Сега делът на оценяващите перспективите пред компаниите си в тази светлина е 45%.
Импулсът за преосмисляне се засилва.
През следващите три години изпълнителните директори очакват по-голям натиск от технологиите и изменението на климата. Също от почти всяка друга мегатенденция, засягаща глобалния бизнес, отколкото през предходните пет.
Загрижените за оцеляването на компаниите им изпълнителни директори сред 45-е процента, които са по-малко уверени в жизнеспособността на своята фирма, са малко по-склонни от другите изпълнителни директори да предприемат действия, насочени към преоткриване на техните бизнес модели. Главните изпълнителни директори на малки компании в по-голяма степен чувстват жизнеспособността на компанията си застрашена в сравнение с техните колеги в по-големите компании.
Главните изпълнителни директори отчитат огромна неефективност в редица рутинни дейности на своите компании. Всичко от срещи за вземане на решения до имейли. Те определят приблизително 40% от времето, прекарано в тези задачи, като неефективно. Една консервативна оценка на тази неефективност би била равносилна на самоналожен данък от 10 трилиона щатски долара върху производителността. Генеративният изкуствен интелект, който около 60% от изпълнителните директори очакват да създаде ползи за ефективността, може да помогне за намаляване на неефективността при извършването на рутинни дейности.
Вижте първия изкуствен интелект на български език