Нови стряскащи данни за дрогата сред учениците у нас. Около 80% от българските ученици са опитвали алкохол или марихуана. 30 на сто от тях обаче вече са посягали към синтетичните наркотици. Статистиката представи центърът за лечение "Кошер", научаваме от БНТ.
Друг тревожен факт е, че буквално през ден се появява нов вид дрога под формата например на билки. Така се оказва, че има деца, за които чаят не е просто чай, който помага да речем против грип, а наркотик, който пристрастява за около две седмици.
От Общинския център по наркотични вещества също извадиха тревожна тенденция - вече деца около 6-и и 7-и клас влизат в престъпния бизнес на дилърите.
Те са ученици в Благоевград и рано са разбрали, че някои хора на тяхната възраст са избрали пряк път към забавлението.
Пряк път обаче, който води стремглаво надолу. Посока, по която Христо цели 30 години се спускал.
"Аз започнах с алкохол, марихуана, впоследствие минах през полизависимост с основно вещество хероин, плюс всичките други, които може да ви дойдат на акъла, често казано ще ми е по-лесно да кажа това, което не съм взимал. В крайна сметка стигнах до извода, че сам не мога да се справя с този проблем и че ми е нужна помощ", заяви Христо Гергов.
Христо вече е чист и помага на други зависими, за да се сложи точка на черната статистика.
"При мен дойде едно семейство, чиято дъщеря беше починала от еднократно взимане на определен тип вещество. Отлична ученичка, без да пуши, без да пие, просто се случва така, че на някакъв купон или парти употребява и това сложи край на живота ѝ", допълни Желяз Турлаков, психотерапевт в център за лечение "Кошер".
Оказва се, че някои ученици сами приготвят т. нар. нови наркотици. Какво има в тях обаче и самите "готвачи" понякога не знаят.
"При другите наркотици от типа на чай, билка и другите заместващи марихуаната наркотици може да се развие психологическа зависимост в рамките на две седмици. Стандартно за тях е затруднение в съня, концентрацията. Има случаи, които вече са регистрирани с инфаркт, инсулт и т.н., както и психози". Това добави Симеон Парлапанов, клиничен психолог в център за лечение "Кошер".
Заедно с възрастта за първата среща с наркотиците пада възрастта и на дилърите. В Благоевград има данни, че и шестокласници продават на връстници.
"Не е важното нещо в живота да бъдеш "готин" и поради тази причина да употребяваш вещества", коментира Христо Гергов.
А важното нещо се нарича живот.
Експертите смятат, че от една страна държавна политика с фокус към превенция и лечение на зависимите би променило картината. А от друга работа на терапевти и психолози не само със зависимите, но и с техните семейства.