Японската лунна сонда SLIM е възобновила работата си, след като беше спряна за седмица поради проблем с електрозахранването, информира BBC.
Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) съобщи, че е възстановила контакт със спускаемия модул в неделя вечерта. Това е показало, че проблемът е отстранен.
Неговите слънчеви клетки са заработили отново, след като промяната в условията на осветление му e позволилa да улoви слънчева светлина, казва агенцията. При кацането си на 20-и януари той не е могъл да генерира енергия, тъй като слънчевите клетки са били насочени противоположно на Слънцето.
С космическия кораб Smart Lander for Investigating Moon (Интелигентен спускаем апарат за изследване на Луната) Япония става едва петата страна, постигнала меко кацане на Луната. Останалите са САЩ, бившия Съветски съюз, Китай и Индия.
Пета държава изпрати свой апарат на Луната (видео)
Космическият кораб е работил на батерия в продължение на няколко часа, преди властите да решат да го изключат. Те са чакали евентуално възстановяване на електричеството при по-благоприятен ъгъл на слънчевата светлина.
В публикация на платформата X, от Jaxa споделят снимка, направена от Slim на близка скала, която е наречена „играчка пудел“. Спускаемият апарат ще анализира състава на скалите в търсене на улики за произхода на Луната, твърдят от агенцията.
SLIM се е приземил на ръба на екваториален кратер, известен като Шиоли, в рамките на 55 м. от целта си. От JAXA го описват като "безпрецедентно точно кацане".
Технологията за кацане може да позволи бъдещо изследване на хълмисти полюси на Луната, разглеждани като потенциални източници на гориво, вода и кислород.
Статистически, кацането на Луната се оказва много трудно. Само около половината от всички опити са успешни.