Сигнализирай!

"Демонтажът" на Шипка и други топ "новини" са дело на фалшив сайт (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
29.01.2024 г.
80
0

"Демонтажът" на Шипка и други топ "новини" са дело на фалшив сайт. Проверка на Factcheck.bg показва първоизточника на дезинформация.

Сайтът Informiran.net е лансирал идеята за предстоящ демонтаж на паметника на Шипка още през март миналата година, след честванията на националния празник. Още тогава тя е приписана на Кирил Петков чрез друг измислен цитат, според който след премахването на паметника на Съветската армия в София, същото ще се сполети и монумента на Шипка.

Не, паметникът на Шипка няма да бъде демонтиран (видео)

Снимка: Factcheck.bg

Твърденията, следвоателно, са неверни. „Сайтът честно публикува подобни „новини”. Кирил Петков не е казал подобно нещо – нито през март, нито през декември 2023 г.”. Това заяви пред NOVA Василена Доткова от екипа на Factcheck.bg.

„Сайтът работи на този принцип – пуска фалшиви и много скандални „цитати”. Под подобни бомбастични заглавия има много кратък тест, който често няма връзка с тях", уточни тя.

Само в първата половина на януари Informiran.net публикува над 10 материала, озаглавени с измислени изказвания на политици. В повечето от тези публикации не е посочен източник и не се уточнява кога, къде и при какви обстоятелства са направени изявленията, приписвани на политиците. В част от материалите съдържанието няма връзка със заглавието и в текста всъщност не се твърди, че цитираната личност е казала точно тези думи.

Factcheck.bg

Кой управлява сайта?

Страницата с редакционна информация на Informiran.net посочва като „собственик и главен редактор“ Владимир Алексеев. Посочен е и офис адрес в Лондон, както и британски телефонен номер за контакт. Телефонният номер обаче не съществува, а адресът води до сграда, в която се отдават офиси под наем.

Името Владимир Алексеев е изключително често срещано, а търсене на останалите изброени членове на екипа чрез Google показа, че имената по всяка вероятност са измислени. Проверка на публикуваната снимка на „главния редактор“ показа, че тя вероятно е генерирана от изкуствен интелект. Tрябва да се има предвид, че тези резултати не могат да бъдат приемани за категорични.

Въпросът за собствеността върху Informiran.net привлича и вниманието на институциите още през 2019 г., когато Централната избирателна комисия (ЦИК) уличава сайта в разпространение на предизборна агитация в деня за размисъл преди местните избори.

Законът изисква от доставчиците на медийни услуги в интернет да обявят на сайта си информация за своя действителен собственик. ЦИК обаче не успява да открие собственика на Informiran.net и възлага на МВР да установи неговата самоличност. Оттам обаче посочват, че не са открили „лице за контакт, което да бъде призовано за снемане на сведения.“

Коментарът на "Господарите"

Темата с дезинформацията е изключително наболяла, не само у нас, но и в световен мащаб. С напредването на технологиите вече е много трудно да различим истината от измислицата.

Все пак, скъпи приятели, подобни "твърдения", които горепосоченият сайт разпространява, могат с просто око да се разпознаят като фалшиви.

Ако се информираме повече по конкретната тема и сме скептични към съмнителни източници на информация, по-малко вероятно е да попаднем в хватката на фалшивите новини.

Не, момчето от корицата на “Аз съм българче” не е украинче

Подобни сайтове, страници и профили пропагандират невярна информация с цел да спечят по-голяма аудитория и повече поддръжници на техния "идеал". Често те са прокарвани от различни политически формации със скрити мотиви.

Не се доверяайте на всичко, което видите в интернет!

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.