Борим фалшивите новини с кампания за повишаване на медийната грамотност у нас. В Министерството на културата бе подписан Меморандум за партньорство при провеждане на кампания за медийна грамотност. Подписи под официалния документ в присъствието на зам.-министъра на културата Виктор Стоянов положиха министърът на културата Кръстю Кръстев, председателят на СЕМ Соня Момчилова, генералният директор на БНТ Емил Кошлуков. Също генералният директор на БНР Милен Митев, председателят на Сдружение „Коалиция за медийна грамотност“ Кристина Христова и изпълнителният директор на АБРО Анна Танова. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на културата.
„Благодаря на всеки един от Вас за ползотворното партньорство при изготвянето, обсъждането и съгласуването на Меморандума. Вярвам, че с подписването му заедно поставяме и основите на една по-мащабна и синхронизирана кампания за медийна грамотност - като важна общественополезна кауза“. Това посочи министърът на културата Кръстю Кръстев.
„Даваме ясен знак, че държавата поема своята отговорност по отношение на повишаването на медийната грамотност. Амбицията на настоящия екип на Министерството на културата е намеренията да не останат само на хартия, а да предприемем заедно реални действия. Затова и оценяваме високо споделените идеи от всички Вас по време на работния процес. Отворени сме да обсъждаме и нови, защото каузата ни е общественополезна и важна“. Това посочи зам.-министър Виктор Стоянов, в чийто ресор е грижата за медийната грамотност.
Ето какво включва медийната грамотност съгласно Закона за радиото и телевизията
Съгласно Директивата за аудиовизуалните медийни услуги българската държава, като член на Европейския съюз, следва да насърчава и предприема мерки за развитието на умения за медийна грамотност. Съгласно Закона за радиото и телевизията медийната грамотност включва умения и знания, които позволяват на гражданите да правят информиран избор за медийното съдържание и за медийните услуги. Също да използват медийните услуги и медийното съдържание по безопасен начин. Да създават медийно съдържание и да участват отговорно, етично и ефективно в различните форми на комуникация.
В изпълнение на Директива, както и на Програмата за управление на Република България, в Министерството на културата бе изработен Меморандум за партньорство при провеждане на кампания за медийна грамотност, с цел постигане на широка информираност на гражданите по отношение на медийната регулация и саморегулация, правилата и принципите за добра журналистическа практика и етична журналистика съгласно Етичния кодекс на българските медии; правилата за почтена и правдива реклама по смисъла на Национални етични правила за реклама и търговска комуникация.
ТОП 15 абсурдни „медийни“ заглавия (видео)
Въз основа на подписания меморандум Съветът за електронни медии и Министерството на културата планират да изработят кампания за медийна грамотност.
Тя ще обхване настоящата година. Целта на кампанията е повишаване осведомеността. Също и ангажираността на българските граждани относно необходимостта от критичен поглед и информиран избор за медийното съдържание.
Част от кампанията ще бъдат и информационни аудио- и/или аудиовизуални клипове. По разбираем начин те ще представят темата за медийната грамотност. Участниците в Меморандума ще съдействат за разпространението на клиповете. Ще осигурят и медийно време на експерти по темата, според възможностите на програмните си схеми. Срокът на Меморандума е 31 декември 2024 г.