„Все повече студенти започват да изучават Българска филология“, разказва за bTV Ма Ци, която е аташе по политически въпроси към китайското посолство.
„Аз исках да науча повече за тази очарователна страна. За да ни потопят в българската култура моята преподавателка доц. Люба Атанасова ми даде българското име Магдалена, то прилича на моето китайско име Ма Ци.“, разказа тя. В продължение на 3 години тя е учила българска филология в пекинския университет, а след това 1 година във великотърновския.
Ма Ци обяснява, че в пет университета в Китай се изучава Българска филология. През 2015 г. страната ни се присъединява към инициативата "Един пояс, един път" и оттогава сътрудничеството между двете държави е особено засилено. Това изисква наличието на все повече "езикови таланти", обяснява аташето.
"Един пояс, един път" е глобална стратегия за развитие, приета от правителството на Китай през 2013 г. Тя включва инфраструктурно инвестиции в около 70 страни и международни организации. Инициативата се явява опорна точка във външната политика на китайския президент Си Дзинпин. Неговата голяма амбиция е да пресъздаде пътя на коприната, който в древността е свързвал Евразия и Северна Африка по суша и по море.
„България е известна в Китай като страната на розите и киселото мляко.“, допълва тя. Ма Ци избира да учи Българска филология в Пекинския университет.
Приказки-игри на български автор станаха популярни в САЩ и Китай (видео)
От българската кухня Ма Ци обича шкембе чорба, гювеч, кебапчета, мусака. Любимите ѝ места са планините, Седемте рилски езера, Мусала, Мальовица
Коментарът на "Господарите"
Докато държавата ни тъне в корупция, а природата ни е системно заграбвана от "заинтересовани частни лица", на другия край на света припознават красотата и изключителността на нашите земи. Крайно време е и ние да осъзнаем с какви богатства разполагаме и да започнем да ценим и съхраняваме наследството си.
Не стига само да се тупаме в гърдите и да скандираме "България на три морета", обръщайки се към славното ни минало. Всички заедно трябва да се борим и за съвместното ни бъдеще.