„Аз няма да живея. Просто няма да живея. Направо живота си прекратявам.”, казва измамена 70-годишна жена. Преди две седмици, след покана по телефона, тя отива на организирано събитие, което е представено като здравно с томбола с множество подаръци. Подаръците обаче се оказват договори за заем, става ясно от репортаж на NOVA.
Пенсионерката получава поканата чрез автоматично обаждане от бот. В последно време голяма част от населението в София получава такива обаждания, които бързо бяха разпространени в социалните мрежи. Ботовете се представят като Наталия, Станислава или Виктор и обикновено изпращат запитвания, в които трябва да потвърдим наши лични данни.
„Ало, здравейте! Казвам се Станислава и съм организатор на здравни събития. И тъй като това събитие е само за хора от София и околността, исках да се уверя, че и вие сте от София”., гласи съобщението.
„Дали попадате във възрастовата ни категория от 35 до 70 години?” е друг въпрос, който може да чуете при обаждане от бот. Целта е да бъдете поканени на събитие, на което ви обещават, че ще получите подаръци.
„Аз ще Ви препоръчам да вземете и Вашата семейна половинка, защото ще пробва нашите масажи и ще получи подарък - смарт часовник”.
Така изгаря и 70-годишната потърпевша.
Полицията осуети опит за ало-измама за 30 000 лева (видео)
Разказва, че докато смята, че е получила подарък, е купила масажни уреди за над 5 000 лева.
Иска анонимност, защото не знае кои са продавачите и дали няма да я потърсят. С пенсията ѝ от 540 лева и месечна вноска от 166 лева, в следващите три години жената ще трябва да живее с 374 лева на месец, за да може да изплати стоката. Ако реши да гладува и цялата ѝ пенсия да отива за заема, ще са ѝ нужни 11 месеца.
„Как ме извъртяха - не знам. Държаха се много културно. Това ме подлъга.”, споделя още пенсионерката.
Документите подписала и Нели Кузова. Отишла на събитието с нейна приятелка.
„Аз казах: „Защо да не отидем да убием някой час?". Отидохме и започнаха да ни говорят, че това ще бъде томбола, че стоките са на много ниска цена.”, обяснява Кузова.
Томбола действително се провежда и големият победител е именно тя. Печели масажори и овлажнител. Докато продавачите приготвят всичко уж спечелено, томболата се оказва заем. Така и Нели подписва договор към кредитна институция, че ще плаща 166 лева месечна вноска през следващите три години. Твърди, че са я убедили да го направи с думите, че става въпрос за сумата от 5 лева на ден.
И двете жени вече опитват да прекратят договорите си, а разказът им се повтаря в десетки други случаи. Въпросът е как никой не разбира, че подписва договор и защо продавачите се насочват основно към пенсионери?
„Те се поддават по-лесно, защото един пенсионер в България, когато чуе, че получава нещо безплатно, особено свързано със здравето му – той тича.”, казва анонимно лице.
Жената, свързана с фирмата и пожелала анонимност заради разкритията, които прави, казва, че служителите са добре обучени търговци.
„Казват, че всичко е безплатно, но всъщност не е. Карат те да подписваш, но ти не знаеш какво, защото еуфорията е голяма. Те ти придават чувството за еуфория и не ти дават право да четеш. Дърпат документи, казват ти: „Подпиши тук, тук и тук и това е”. Казват още: „Бързаме, защото следващият клиент чака”, добавя лицето.
На самото събитие търговците разпитват жертвите си за техните заплати, евентуални кредити и имотно състояние. След това започва лекция и демонстрация на продуктите от човек, който се представя като Павел. Казва, че е учил кинезитерапия в НСА.
Дружеството е „Скай лайн къмпани”. Справка в търговския регистър показва, че името му се сменя всяка година. Създадено е като „Фокс ен” в началото на 2022 г. През март същата година е преименувано на „Конкорд сейл”, а от юни 2023 г. е „Скай лайн къмпани”. Предметът на дейност е продажба на домакински уреди и медицински изделия и организиране на събития, има и функции на колцентър.
От фирмата съобщават, че измама нямало и че спазват българското законодателство. В писмен отговор заявяват, че звънят на хората на случаен принцип и нямат предварителна информация за самоличността им. Дружеството било проверявано за ботовете и използването на лична информация, но не били открити нарушения.
„Спечелихте това, това и това, ама дайте 2 300 лева. Е, сега спечелихте! Аз се зарадвах искрено, че съм спечелил толкова много подаръци, стискаха ми ръката, казваха ми: „Честито"! Какво честито!?”, допълва Георгиев.
Съветът на всички потърпевши е да не посещавате подобни събития.
„Пенсионери, не отивайте на такива събирания. Ще ви изнудят, както мен ме изнудиха”.
Подаден е сигнал в полицията. Очаква се отговор от институциите законно ли е фирми да притежават личните ни данни и откъде ги намират, за да ни канят на събития, на които се сдобиваме със заем.
Коментарът на "Господарите"
Скъпи приятели, когато нещо изглежда прекалено хубаво, за да е истина, то обикновено не е.
Подобени схеми разчитат на пенсионери и хора в нужда, защото са по-уязвими и са склонни да съдействат. Те ви карат да се чувствате изключителни, избрани, късметлии, след което със сладки думи ви пробутват "продукт", който е във ваша вреда. Така, докато ви ухажват с "подаръци", те ви лишават от възможността да задавате въпроси и да четете дребния шрифт.
В днешната технологична ера всяка наша дигитална стъпка е проследявана, анализирана и манипулирана. Знайни и незнайни играчи търгуват с личните ни данни, които често се използват именно за измами
Завивки за 1000 лева лекуват над 160 болести?
Измама с кредити
Измама с кредити 2
Нелегални кредити
Нелегални кредити 2
Не се доверявайте на случайни обаждания от непознати и не предоставяйте информация за себе си! Бъдете изключително мнителни и към обещания за подаръци и бързо забогатяване, защото те не са за вас, а за престъпниците!
Още през 1973 г. скулптурът Ричард Сера казва нещо, което резонира особено силно днес: "Вие не сте клиентът, вие сте продуктът."