САЩ, Германия и Русия са участвали в плана за размяна на Навални с руски агент.
Имало е план за размяна на руския опозиционер Алексей Навални с осъдения за убийство офицер от Федералната служба за сигурност на Русия Вадим Красиков. В него са участвали поне три държави - САЩ, Германия и Русия. Това потвърди разследващият журналист Христо Грозев в Студио България с Генка Шикерова, пише Свободна Европа.
Новината идва, след като в понеделник сътрудничката на Навални Мария Певчих каза, че споразумението е било постигнато малко преди Русия да съобщи за неговата смърт. Навални почина на 16 февруари в затворническа колония в Русия.
Грозев съобщи, че Русия също е дала съгласието си, но не знае дали лично президентът Владимир Путин е одобрил размяната.
"Но това беше последната съставка, която всички чакаха", каза той. Освен това Грозев съобщи, че самият той е участвал в преговорите, в които руският магнат Роман Абрамович е бил свързващото звено с Русия.
Христо Грозев ще търси истината зад смъртта на Навални
Планът е бил разработен от Грозев и Певчих преди около 2 години.
"До времето, когато Навални почина или както аз смятам, беше убит, това изглеждаше като много оптимистичен сценарий, който можеше да сработи в следващите месеци", каза Грозев.
По негови думи съпругата на Навални е присъствала на Мюнхенската конференция по сигурността, за да осигури последните стъпки, нужни за размяната на Навални. Вместо това обаче тогава се появи новината за неговата смърт.
Според Грозев фактът, че Германия се е съгласила да направи размяната, е бил сигнал за Кремъл, че тя ще се съгласи да размени Красиков и за други не толкова високопоставени затворници в Русия, заради което са се оттеглили. Тази теза беше изложена и от Певчих. Въпреки това тя съобщи, че на Путин е било "ясно казано", че единственият начин да си върне Красиков е да го размени за Навални.
В понеделник Певчих каза, че е получила потвърждение, че преговорите за размяната на Навални са в ход и са на финалния етап на 15 февруари. Ден по-късно обаче той е починал.
Навални е починал преди да бъде освободен чрез размяна с осъден убиец от ФСБ (видео)
През август Навални беше осъден на още 19 години затвор - за екстремизъм. Той вече излежаваше 9-годишна присъда по други обвинения. Навални беше арестуван, след като се завърна от Германия през януари 2021 г. Там животът му беше спасен в клиника след отравяне през август 2020 г. със смъртоносно нервнопаралитично вещество от групата "Новичок".
Неговият Антикорупционен фонд доказа с разследване, че отравянето е извършено от агенти на Федералната служба за сигурност. Нареждането е било дадено от президента Владимир Путин. Руските власти твърдят, че няма доказателства за извършено престъпление.
Случаят “Навални”
Навални бе и остава най-известният опонент на Путин. Чрез разследванията си и личния си принос той показа на света истината, която стои зад Русия и нейното управление! Нека почива в мир!