Говори магистратът, подписал с особено мнение оправдателната присъда на убиеца от “Соло”. Жестокото двойно убийство беше извършено в ранните часове на 18 април 2009 година в центъра на София. Там се засичат две компании. Едната току що е излязла от дискотека “Соло”, която се намира на метри от Съдебната палата. След разменени реплики един от младежите вади нож и намушква трима от опонентите си. След това се качва на такси и изчезва. 21-годишният Кирил Въжаров е вратар на националния отбор по хокей на лед. Издъхва на място. 24-годишният Васил Александров е починал в линейката на път за болница. Тежко ранен е приятелят им Кирил Димитров.
Илиян Тодоров бе единственият подсъдим по случая, но избяга от правосъдието. От 2013 г. се издирваше с европейска заповед за арест и с червена бюлетина от Интерпол.
Три години след двойното убийство пред дискотека „Соло” през 2009 г. състав на Софийския градски съд с председател Румяна Ченалова оправда обвинения Илиян Тодоров. Решението не е взето единодушно. От петчленния състав с различно мнение е съдия Мария Дончева.
„Това беше едно много сериозно дело. Много тежко и няма как човек да го забрави. Това, което най-вече си спомням, е самата атмосфера от производството, което беше емоционално. Съдебният състав през цялото време усеща емоциите и чувствата на присъстващите в залата. Съответно пострадалите - близки на починалите преживяваха много сериозно случващото се в залата. Същото важеше за подсъдимия и неговите близки“, казва зам.-председателят на СРС Мария Дончева пред NOVA.
Съдия Мария Дончева подписва присъдата с особено мнение.
„Много съдии ще кажат, че съдията няма емоции, той се абстрахира от случващото се в залата. Това не е точно така. По това дело целият съдебен състав трябваше да оставим емоциите настрана и да се произнесем въз основа на закона и доказателствата по делото. Тук се получи и разминаването. Едната част от съдебния състав имаше един прочит върху доказателствените материали, аз имах различен, което наложи да подпиша присъдата с особено мнение, защото нашият закон не изисква от съдебният състав да подпише присъдата при пълно единодушие, както е в САЩ“, подчерта тя.
„Но дори и без моето особено мнение, аз смятам, че Въззивният съд въз основа на един пълен доказателствен анализ би стигнал отново до тази осъдителна присъда, която впоследствие беше потвърдена от ВКС“, съобщи съдията.
По време на процеса става ясно, че бащата на Илиян Тодоров е бил общински съветник от БСП в Перник.
„Не мисля, че по това дело е имало някакъв политически елемент или дори корупционен по простата причина, че на мен такова нещо не ми е станало известно по никакъв начин. Ако подобно нещо ми беше станало известно, аз съм била и длъжна да сигнализирам компетентните органи. Но разбира се, във всяко едно дело някакъв политически елемент може да се намери. Държавата е малка, ако проследим връзките и положението на всеки един от участниците, някакъв елемент политически може да бъде открит. А в този случай медиите откриха подобни предпоставки, но те не са изиграли роля поне от моя гледна точка на начина, по който е протекло съдебното производство“, категорична е тя.
Един от мотивите за оправдателната присъда на Илиян Тодоров е, че ножът, иззет по делото, не бил изследван дали с него може да бъде извършено убийството.
„Това, което е важно за мен и причината да се съглася да говоря по този въпрос е, че това е един от примерите, в които виждаме, че съдебната система и държавата са си свършили работата. – Макар и със закъснение. Това, което според мен е важно за близките на починалите, че макар и след толкова много време, се стигна до финал“, подчертава тя.
Подсъдимият за убийството пред „Соло“ вече е в България (видео)
Съдия Мария Дончева е вярвала, че справедливостта ще възтържествува. И е искала да стана част от този процес, постановявайки особеното мнение.
15 години след двойното убийство пред дискотека "Соло" Илиян Тодоров беше екстрадиран у нас от Узбекистан.
Той вече е в затвора с доживотна присъда. На този фон данните, които излизат след убийството Мартин Божанов-Нотариуса за търговия с влияние в съдебната система, вече се отразяват на правосъдието, разказва съдия Дончева.