Увеличават заплатите на държавните служители със задна дата. Решението беше взето на днешното заседание на министрите в оставка от кабинета "Денков".
С това решение заплатите на 53 хиляди държавни служители ще бъдат вдигнати средно с по 283 лева, със задна дата от 1 януари. За целта в бюджета са договорени 268 милиона лева за администрацията.
По-рано през деня по време на правителственото заседание държавни служители се събраха на протест пред Министерския съвет заради опасения, че средствата няма да бъдат отпуснати. Митингът беше организиран от Федерацията на независимите синдикати от държавното управление и организации (ФНСДУО) към КНСБ и Синдиката на административните служители „Подкрепа“.
Обещанието на Терзиев за по-големи заплати в градския транспорт не важи за всички – служители протестират (видео)
Все пак министрите решиха увеличението за всеки държавен служител да е с между 12 и 18 на сто, което е от 200 до 300 лева. Хората с най-ниски доходи получават най-висок процент. Близо 1000 души все още работят на минимална заплата и за тях ръстът на работната заплата ще е с 21%.
„Дадоха ни 268 млн. лева за всички и ни оставиха ние да се бием помежду си - сектор със сектор, длъжност с длъжност. Оставиха ни сами да определяме кой е по-важен – работещият в борбата с градушките или работещите в Агенцията за социално подпомагане. Не трябва да е такъв подходът”, заяви пред NOVA Любослав Костов от КНСБ.
Кремена Атанасова от КТ „Подкрепа” коментира, че има много служители, които са на минималната заплата от 933 лева.
„Получихме 30% увеличение, но тези средства не са достатъчни, за да покрият нашето чувствително изоставане. Най-ниската заплата сега е 1350 лв. Не сме виждали такова увеличение от много време, но въпреки това тези средства не са достатъчни”, заяви Рая Петрова от Националния статистически институт.
За увеличения на заплатите са предвидени:
- 25,7 млн. от средствата са за вдигане на заплатите на служителите в НАП;
- 7,1 млн. – за Агенцията за безопасност на храните;
- 3 млн. лв. за работещите в ИА “Борба с градушките”;
- 1,1 млн. за ДА “Архиви”;
- 5 млн. за АПИ;
- 14,1 млн. за Агенция "Социално подпомагане";
- 6,4 млн. – за Агенцията по заетостта;
- 1,8 млн. за ГИТ;
- 11,1 млн. лв. за НОИ;
- 6,2 млн. за Регионалните здравни инспекции;
- 718 хил. лв. за ИА “Рибарство и аквакултури”,
- 4,9 млн. за ДФ “Земеделие”.
Силно се надяваме тези увеличения да доведат до по-добро обслужване и по-ниски нива на корупция в различните инситуции. Крайно време е държавните служители да заработят съвестно и в полза на обществото, а заплатите да бъдат обвързани с резултатите и задоволеността на хората, потърсили техните услуги.