Сигнализирай!

Изтезания и корупция в управлението: Докладът на САЩ за правата на човека в България

Gospodari.com
Gospodari.com
23.04.2024 г.
81
0

Изтезания и корупция в управлението: Докладът на САЩ за правата на човека в България. Жестоко, нечовешко или унизително отношение и наказания, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система. Това са част от изводите от доклада за България на Държавния департамент за правата на човека за 2023 г.

В документа се казва, че има данни за престъпления и насилие, мотивирани от антисемитизъм, както и престъпления срещу хомосексуални лица. Докладът все пак отбелязва, че правителството е предприело стъпки за идентифициране и наказване на длъжностни лица, които може да са извършили нарушения на правата на човека. Според Вашингтон обаче тези действия често са били недостатъчни, информира NOVA.

Посочва се също, че държавни служители са прилагали изтезания и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание и други свързани с тях злоупотреби. Законът забранява наказанието чрез физическо страдание или унизително отношение. Изисква от правоприлагащите органи да зачитат честта и достойнството на гражданите. През август Народното събрание прие поправка, която криминализира изтезанията на заподозрени в престъпления с цел изтръгване на признание. Според Държавния департамент има достоверни сведения, че затворническите и полицейските власти са подлагали задържани лица на жестоко и унизително отношение с цел извличане на информация, получаване на признание или наказване на лица, заподозрени в извършване на престъпление.

Снимка: iStock

Конституцията и законът забраняват произволния арест и задържане и предвиждат правото на всяко лице да оспори законността на своя арест или задържане в съда. Правителството като цяло спазва тези изисквания, но от време на време са се появявали съобщения за произволни арести и задържания, се казва в доклада.

Конституцията и законът предвиждат независима съдебна власт, но корупцията, неефективността и липсата на отчетност са сериозни проблеми, които засягат независимостта и безпристрастността на съдебната власт, смята Държавният департамент.

Независимостта на съдебната власт беше компрометирана и общественото доверие в съдебната система остана ниско, тъй като магистратите бяха податливи на политически натиск“, е записано в доклада.

Законът в България предвижда правото на справедлив и публичен съдебен процес. Съдебната система като цяло го прилага. Според организации за защита на правата на човека законът съдържа ниски стандарти за справедлив съдебен процес. А това създава възможности за нарушаване на процесуалните права на адвокатите и обвиняемите.

Предвижда се и свобода на изразяване. Включително за представителите на пресата и другите медии, и правителството като цяло зачита това право. Съществуват обаче правни и практически ограничения на свободата на изразяване. Корпоративният и политическият натиск, неефективната и корумпирана съдебна система и непрозрачното управление от страна на правителството на ресурсите, предназначени за подкрепа на медиите, включително фондовете на ЕС, нанесоха сериозни вреди на медийния плурализъм, смята Държавният департамент.

Снимка: iStock

МВР е превишило правомощията си по случая с Димитър Стоянов

В доклада на ЕК за върховенството на закона от 5 юли се отбелязва напредък в подобряването на независимостта на магистратите.

Вземат се предвид приетите на 26 май промени в закона. Те не позволяват командироването на прокурори и следователи, но не и на съдии, за неопределен период от време. Комисията изрази загриженост, че съществуващото правомощие на административните ръководители да вземат решения относно командироването и неговото прекратяване „може да създаде ситуации на зависимост, което от своя страна рискува да засегне независимостта на съдебната власт“. Според доклада Висшият съдебен съвет, който е орган на самоуправление, е податлив на политическо влияние при избора на своите членове.

В доклада си от юли Европейската комисия признава, че новото законодателство по отношение на корупцията е положителна стъпка. Но отбелязва „продължаващ проблем“ с ниската ефективност на разследванията. Също слабите резултати в наказателното преследване и окончателните присъди по дела за корупция по високите етажи на властта. Тя също така твърди, че съществуват сериозни правни пропуски по отношение на интегритета на лицата, заемащи висши изпълнителни длъжности. Например „лицата, наети за частните кабинети на министрите“.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.