Сигнализирай!

Осъдиха АПИ да плати 200 000 лв. на семейство на загинал по време на потопа в Бисер

Gospodari.com
Gospodari.com
02.05.2024 г.
68
0

Агенция "Пътна инфраструктура" ще трябва да плати по 100 000 лв. на сина и дъщерята на мъж, загинал при трагедията, предизвикана от обилния снеговалеж на 6 февруари 2012 г. в област Хасково, съобщава "СЕГА". Тогава се скъса и стената на язовир "Иваново", след което потоп удави село Бисер.

64-годишният мъж обаче не е бил в селото, а на около 50 км. от него. Той се е движил с джипа си по пътя, когато се озовал на място с отнесен от водата мост - между селата Малки воден и Бориславци. Било тъмно и валяло, той не видял, че мостът липсва. Пропаднал в придошлите води на река Харманлийска и се удавил. С него пътувала съпругата му, която също намерила смъртта си при инцидента. Децата им обаче претендират за обезщетение само за загубата на баща си.

Поддръжката на пътя е била задължение на АПИ, обяснява съдия Гергана Христова - Коюмджиева. По закон агенцията трябва да поддържа в изправно състояние стопанисваните от нея пътища, както и да сигнализира незабавно за препятствията по тях и да ги отстранява във възможно най-кратък срок. Точно неизпълнението на това задължение е основание да бъде ангажирана отговорността на АПИ, обяснява съдът.

7 години от потопа в село Бисер. Някой помни ли жертвите? (видео)

Стоп кадри: youtube / Etv Haskovo

Експертизата по делото установява, че на 6 февруари 2012 г. реката прелива над пътното плътно, зад опорите на моста.

Това води до размив на насипа на опорите и мостът пропада. Към 7 ч. сутринта пътният участък не е бил сигнализиран за настъпилото нарушаване на конструкцията на моста.

Причина за катастрофата, при която загиват жертвите е точно неочакваната и необозначена липса на моста. Шофьорът не е имал обективна възможност да реагира, приема съдът. В гражданското дело за вреди не се налага да се изследва вината на служителите на АПИ за настъпването на злополуката.

Определяйки размера на обезщетението съдията отбелязва, че жертвата е имал силна връзка с децата си, макар и те да са големи и да имат свои семейства. Връзката родител-дете няма само едно измерение и най-силна проява в детска възраст. Морална подкрепа, приятелство, емоционална близост и пр. могат да обогатят тази връзка и след израстването на децата, обяснява съдът.

"Човешкият живот е висша ценност и неговото опазване следва да е основен приоритет на държавата, особено много - приоритет на институциите, които по закон са натоварени с това задължение.", се казва още в решението.

АПИ освен това дължи над 17 хил. лв. такси и разноски по делото. Накрая ще трябва да плати и лихвите върху обезщетението от датата на трагедията. Към момента лихвата за 200 000 лв. е 255 891 лв.

Защитата

От АПИ пледират, че на 6 февруари 2012 г. е било обявено бедствено положение на територията на област Хасково заради обилни снеговалежи, придошли реки и преливащи язовири. На въпросния участък от пътя, където е станал фаталният инцидент, е валяло. Било е тъмно и шосето е било покрито с вода. В усложнената метеорологична обстановка мъжът е шофирал с нарушено зрение и е носел очила.

Това е предпоставка за инцидент, настоява АПИ. Освен това мостът нямал недостатъци, той бил въведен в експлоатация през 1984 г. и имал годност 100 г., предвид стоманобетоновата му конструкция. Съдът обаче не приема тези доводи.

Коментарът на "Господарите"

10 години по-късно едно от пострадалите семейства най-после получава капка възмездие. Но това далеч не решава проблемите около наводненията и масовите поражения.

Това, което ни показват потопите в Бисер, Царево, Карловско и много други е години на безхаберие, замитане на сигнали и незаконни дейности. В същото време сред причините за наводнението са липса на поддръжка на пътната инфраструктура, строежи, затрупани нарочно отточни дерета и масова незаконна сеч.

Разкрихме брутална незаконна сеч край Ихтиман и Елин Пелин (РАЗСЛЕДВАНЕ)

Как от “Експрес 79” отговориха на обвинението за извършване на незаконна сеч край Ихтиман (РЕПОРТАЖ)

Най-после започна възстановяването на язовирите след потопа в Царево (видео)

Екокатастрофа заплашва Южното Черноморие след потопа (видео)

Няма виновен 10 години след наводнението в село Бисер, отнело човешки животи (видео)

Поемане на отговорност няма, а отговорните институции действат буквално след дъжд качулка, вместо да затегнат мерките и проверките. И докато някой си пълни гушата с пари, гражданите плащат сметката с домовете и животите си.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.