Без изненада: Цената на NOVA и bTV падна след промените в Закона за хазарта. Това коментира бизнес консултанта Ясен Гуев в интервю за Свободна Европа.
Рекламите за бързи и лесни пари, които осигуряваха големите приходи в NOVA и bTV. Забраната им тотално преобръща сметките на собствениците на двете медии. Сега става невъзмоцно да ги продадат на добра цена.
Този петък (17 март) медиите за последно ще могат да излъчат или публикуват реклами на хазарт. Промените в Закона за хазарта, които забраняват тези реклами, вече са факт и бяха публикувани в Държавен вестник във вторник. Те влизат в сила три дни след обнародването им.
Пълната забрана на реклами на хазарт в медиите ще лиши телевизиите и други онлайн медии от приходи от игралната индустрия в размер на около 170 млн. лв. годишно. Това показват изчисленията на бранша. Промените в закона идват на фона на информацията за евентуална продажба на NOVA.
Приходите от реклама за хазарт са основни за двете най-големи частни телевизии – NOVA и bTV. Свиването на постъпленията от реклама ще наложи както ограничаване на вече планирани разходи, така и ще обезцени компаниите.
Ето какво коментира експертът Ясен Гуев относно това как промените в Закона за хазарта ще се отразят на двете телевизии:
Обезценяването на телевизиите
Решението за ограничаване на рекламата на хазарт в медиите „пряко влияе върху процедурата, която върви в момента за продажба на дела на „Би си партнерс“ в „Юнайтед груп“. Това е групата, която в България притежава „Vivacom“ и NOVA“, каза Ясен Гуев. По думите му „ефектът от намаляването на рекламните приходи е спад в цената на NOVA“.
Гуев каза, че „по отношение на bTV ударът е доста по-сериозен, защото, ако гледаме финансовите резултати, групата на bTV е два пъти по-малка като приходи от тази на Нова телевизия, а в печалби разликата е четири пъти“.
Гуев прави оценка, че „NOVA се справиха много по-добре с [развитието на пазара], имайки предвид онлайн ресурсите, които развиха. Докато bTV също се опита да направи нещо, но обемът е по-малък. Те изтърваха тази трансформация, а и цялостното им управление е изключително странно“.
Той посочи, че и в двете компании започва процес по оценка на намаляване на бюджетите. „NOVA има достатъчно ресурс и това е просто намаляване на печалбата, но те ще минат през това. bTV не, че не могат да се справят, въпреки че ударът е голям, но въпросът е дългосрочно какво става следващата година“, каза Гуев.
Според него справедливият подход би бил промените в Закона за хазарта да влязат в сила от следващата година, за да се даде време.
Медиен експерт: Пеевски и Борисов търсят “нови братя Домусчиеви”, които да купят NOVA (видео)
Политическото влияние
Рекламата на хазарт в медиите е проблем, който се дискутира от години. През 2020 г. депутатите също поеха ангажимент да я ограничат, но това не се случи.
В началото на април парламентът отхвърли законопроект на партия „Възраждане“, който също предвиждаше ограничаване на рекламата на хазартни игри в медиите. „Политическият знак кой взема решенията и в кой е властта е важен. И той показва, че решението се взема от ГЕРБ и ДПС, т.е. това са партиите, с които трябва да се води диалог в бъдеще, защото нещата зависят от тях“, каза Гуев.
Според него политическото влияние не минава през собственост, а през влияние през определени хора и влияние по отношение на приходната част на телевизиите.
„Това, което се случва в NOVA, не е свързано с начина, по който тя отразява политическите процеси в момента, а е свързано с това с кого ще си говорят политиците в бъдеще. Защото те виждат, че върви процес по смяна на собствеността“, каза Гуев.
Драган Шолак е сръбски бизнесмен, създател и акционер в „Юнайтед груп“. Според Гуев, „ако искате сега нещо в NOVA, трябва да стигнете до Драган Шолак. След шест месеца най-много, когато трябва да има смяна на собствеността, с кого ще си говорите, ако Драган Шолак си тръгне“.
Не сме изненадани от коментара на бизнес консултанта. Информацията, че промените в Закона за хазарта са целенасочени именно заради обезценяването на двете големи телевизии у нас, се върти отдавна в медийното пространство. А слуховете, че конкретни политически лица искат да ги превземат, са не просто слухове. Да не казваме имена - (Бойко Борисов и Делян Пеевски)... За съжаление изглежда постигат бавно, но славно целите си. "Цели", които могат да се окажат пагубни за обективната журналистика и българския народ!