Кофеинът е активна съставка в множество напитки по света и има мощен ефект върху организма ни. Въпреки че има голям брой проучвания, които показват, че някои кофеинови напитки имат ползи за здравето, все още има известна несигурност относно това как трябва да ги консумираме.
Телата ни непрекъснато регулират функции от съществено значение за съществуването ни като сърдечен ритъм, кръвообръщение и нужда от сън. Много от тях се управляват от аденозина – химикал, който се произвежда естествено в тялото ни и ни подготвя за сън в края на деня.
„Аденозинът предизвиква успокояване на активността в различни органи, които са подложени на стрес или се нуждаят от ограничаване на притока на енергия.“, казва Кенет Джейкъбсън, началник на отдела за молекулярно разпознаване в Националния институт по диабет и Храносмилателни и бъбречни заболявания в САЩ.
Аденозиновите рецептори се намират на повърхността на много клетки в тялото. Tе реагират на променливи нива на аденозин и изпращат команда към клетката за понижаване на нейното ниво на активност. Това насърчава покой на сърцето, бъбреците, имунната система и други тъкани.
Когато консумираме кофеин, той бързо попада в кръвообръщението ни. Там той изпреварва аденозина, като му пречи да се свърже с тези рецептори и да си върши работата.
Ето защо консумацията на кофеин може да ни накара да се чувстваме по-будни и бдителни.
"Кофеинът може също да повиши нивата на други невротрансмитери като допамин и адреналин. Това може да ни накара да се почувстваме по-енергични.", твърди Деймиан Бейли, професор по физиология в Университета на Южен Уелс в Обединеното кралство.
„Мозъкът е като голям мускул. Той трябва да работи, докато допаминът, адреналинът и кофеинът го стимулират.“, казва Бейли.
Общо изследване, анализиращо повече от 200 източници през 2017 г., установява, че пиенето на три до четири чаши кафе на ден е по-често свързвано с ползи, отколкото с вреди за здравето. Според него проучванията, откриващи вредни ефекти, могат да се обяснят с по-високия дял на пушачи, които също пият кафе.
Друго проучване от 2022 г. на близо 19 000 души установява, че докато пиенето на повече от две кафета на ден е свързано с по-висок риск от смърт от сърдечни заболявания сред хората, които вече имат високо кръвно налягане, това не е така сред тези със стабилно кръвно.
Учените твърдят, че докато умерената консумация на кафе може да намали смъртността, високото кръвно налягане и сърдечната недостатъчност, не е открит ясен ефект върху риска от коронарна болест на сърцето.
Проучванията показват, че кафето също може да има ефект върху това колко добре спортуваме. Изследване на аматьори колоездачи установява, че то може да подобри физическото представяне с до 1,7%. Кофеинът също така се свързва с намален риск от няколко форми на рак, сърдечни заболявания и диабет тип 2.
Също така е установено, че кафето предпазва от депресия.
Има и доказателства, че антагонистите на аденозина, включително кофеинът, са полезни за стареещия мозък.
„Кофеинът и други по-мощни, синтетични кофеиноподобни молекули са изследвани клинично и е доказано, че са полезни при хора с невродегенеративни заболявания, включително Алцхаймер.“, казва Джейкъбсън.
Всъщност изследванията свързват консумацията на кофеин с до 60% намален риск от развитие на Алцхаймер. Едно от обясненията за това е, че кофеинът подобрява притока на кръв към мозъка, казва Бейли.
"Мозъкът изгаря огромно количество гориво. Въпреки че тежи едва около 2% от телесното ни тегло, той отговаря за 1/4 от енергийните нужди на тялото ни."
„Но докато способността на кофеина да увеличава притока на кръв към мозъка е нещо добро, това може също да предизвика главоболие. Така че кофеинът е рисков фактор за страдащите от мигрена.“, казва той.
Някои от ползите за здравето, свързани с кафето, не се свеждат до съдържанието на кофеин. Хлорогенната киселина, съединение, уникално за кафето, например, може също да допринася благоприятно за здравето ни, особено относно диабета.
Много научни изследвания показват, че пиенето на кафе намалява риска от диабет. Но ефектите се откриват и при безкофеиново кафе, така че вероятно те не са свързани с кофеина. Това важи дори за различните видове.
Например, печеното кафе съдържа биоактивни съединения, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти. И докато инстантното кафе съдържа повече здравословни полифеноли от филтърното кафе, то съдържа и повече от канцерогенния акриламид.
Установено е също, че чаят има подобни противовъзпалителни ефекти, поради съдържанието на флаванол.
Цената на кафето в България се увеличава (видео)
Друга разпространена тенденция е използването на кофеин в енергийни напитки.
Проучвания показват, че някои от най-популярните енергийни напитки с кофеин в Обединеното кралство и САЩ съдържат между 75 и 160 mg кофеин. Но някои съдържат до 500 mg кофеин.
„Енергийните напитки често съдържат други стимуланти като витамини от група В, L-карнитин, L-теанин и глюкуронолактон.“, казва Алекс Руани, докторант в University College London.
"Когато се комбинират, всички тези неща могат да разстроят много системи на тялото, включително мозъка и сърцето. В дългосрочен план това може да причини сърдечни увреждания като хипотония и аритмия и неврологични смущения като пристъпи на паника и гърчове."
Кога кофеинът е твърде много и какви са последиците?
Обединеното кралство и САЩ препоръчват ограничаване на кофеина до 200 mg на ден по време на бременност.
При анализ на 37 проучвания, 32 от тях установяват, че кофеинът значително повишава риска от неблагоприятни резултати при бременност. Те включват развитие на гестационен диабет при майката, прееклампсия, или ограничен растеж на плода. Това е така, защото кофеинът лесно преминава през плацентата.
Изследователите са установили, че всяко увеличение от 100 mg увеличава и риска от спонтанен аборт и мъртво раждане. Кофеинът също преминава през кърмата., казва Джак Джеймс, професор в университета в Рейкявик в Исландия.
„Въпреки че концентрацията на кофеин в кръвта на бебето е по-ниска от тази на майката, важно е да се отбележи, че бебетата не са в състояние да усвояват кофеина.“, казва той.
Излагането на бебета на кофеин по този начин може да ги накара да почувстват симптоми на абстиненция, казва Джеймс.
„Установено е, че кофеинът пречи на съня при възрастни. Редовните консуматори стават физически зависими, което се доказва от широк спектър от разрушителни ефекти абстиненция.“, казва още той.
Тези симптоми могат да се появят след шест часа след въздържане от кофеин, особено сред ежедневните потребители. Симптомите могат да включват главоболие и раздразнителност.
Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) съветва хората да пият не повече от 400 mg на ден и не повече от 200 mg в едно питие.
Като цяло консенсусът е между 2 и 3 чаши кафе на ден, ако приемем, че има 100 mg в една чаша. Трябва да имаме предвид, че различните сортове зърна, използваните количества и приготвянето на самата напитка също имат ефект. Така че е лесно да прекалим. Можем да разберем кога това се случва, като почувстваме гадене, тревожност, раздразнителност и главоболие. Може също да започнем да усещаме преждевременни вентрикуларни контракции. Иначе казано зачестени сърдечни удари.
В случай, че решим да ограничим приема на кофеин, това трябва да стане постепенно в продължение на няколко дни, за да избегнем симптомите на абстиненция.