Подадени са 18 сигнала за разследване срещу главния прокурор или негови заместници. Това се е случило чрез специалния механизъм, пише bTV.
56 сигнала срещу Сарафов и заместниците му по заработилия механизъм за разследване (видео)
Само по един от тях прокурор Даниела Талева е започнала разследване, което в последствие е било прекратено. Това става ясно от отчета, предоставен от нея на Прокурорската колегия.
В днешното ѝ заседание се включи и временно изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов, който представи доклада за работата на държавното обвинение през 2023 година и поиска нови законодателни промени. Няма конкретика по сигналите, освен кратка информация за съдбата на 11 от тях. По четири има постановен отказ от разследване, шест са препратени на други органи, защото не са били от компетентността на разследващия главния прокурор и неговите заместници.
Този, по който Талева е работила, е бил прекратен поради липса на престъпление. Какъв е статутът на останалите седем - от съобщеното на заседанието на Прокурорската колегия не стана ясно. От публична информация се знае, че преди време Талева отказа да работи по сигнал за имотни сделки на роднини на Борислав Сарафов. Но и че го проверява по изпратени от Софийската районна прокуратурата материали, отделени от мегааферата "Осемте джуджета".
Доклад
Днес без дебат и в рамките на 15-ина минути временно изпълняващият функциите главен прокурор представи пред кадровиците основни данни от доклада за работата на държавното обвинение през 2023 г. Годината, в която ВСС за първи път прекрати предсрочно мандата на Иван Гешев и функциите му пое самият Сарафов. Гласуването на отстраняването на Гешев беше точно на днешния ден.
Пред избралите го Сарафов поиска промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, за да се коригира изместената през годините от законодателя тежест на правомощията на правата на обвиняемия за сметка на пострадалия. И очерта приоритети на прокуратурата до края на годината.
"На първо място това ще бъдат целенасочени усилия за ефективно провеждане на наказателните производства. С акцент престъпления с причинена смърт. В това число и транспортни престъпления. На следващо място делата за организирана престъпност, на следващо място за корупционните престъпления. За домашното насилие, за престъпления от омраза и за изпиране на пари и финансиране на тероризъм", посочи той.
Нелепи назначения
Прокурорската колегия днес избра Емилия Русинова за временно изпълняваща функциите апелативен прокурор на София. Името ѝ излезе в разследването на АКФ "Осемте джуджета" като чест гост на собственика на вече несъществуващото едноименно заведение - Петьо Петров, по прякор Петьо Еврото. Русинова ще остане на поста до избор на титулярен ръководител.
Междувременно стана ясно, че най-късно до 11 август ще се разбере дали ще бъде образувано досъдебно производство срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. По сигнала на експремиера Николай Денков за оказан натиск върху бившия главен секретар на МВР Живко Коцев. Сигналът беше подаден до прокурора за разследване на обвинителя Даниела Талева в разгара на контрабандния скандал в Митниците. Тогава Денков обяви, че Коцев е бил притискан от Сарафов да подаде оставка.
Припомняме, че законът бе приет още на първо четене през септември 2023 година. Целта и идеята му бе избраният ад хок прокурор да може да разследва главния прокурор. Да открива нередностите и да налага наказания. Уви, явно отново в нашата система това ще се случва фиктивно. Докога ще виждаме такова безобразие в съдебната ни система?