От днес ТЕЛК променят начина си на работа и произнасяне. Вече комисиите се задължават да се произнасят само въз основа на наличната медицинска и друга документация, без да викат пациентите на клиничен преглед, пише СЕГА.
Жена е получавала пенсия с фалшив ТЕЛК в продължение на 18 години
Изключения ще се правят в доста стеснен кръг от случаи:
1. когато цялата медицинска документация на лицето, съхранявана от личния лекар (лекуващия лекар)/ЛКК, е унищожена/загубена.
2. когато лицата поради медицински показания не са в състояние да се снабдят с необходимата медицинска документация, те се освидетелстват/преосвидетелстват въз основа на преглед на място (в дома, в болнично или в друго заведение);
3. когато ТЕЛК потвърждава или отхвърля професионалния характер на заболяванията;
4. когато има сключени спогодби с други страни, в които е установен такъв ред.
Още една промяна
Другата ключова промяна, която особено много тревожи пациентите, е въвеждането на случаен принцип на разпределение на заявленията за освидетелстване. Целта е да се осигури прозрачност и безпристрастност. Да се пресече корупцията и да се разпредели по-равномерно натоварването на комисиите в страната. Това обаче означава човек от София да попадне в Бургас например. А при нужда от уточнения и допълнителни документи това може да се окаже сериозен проблем. Лекар от комисия в Монтана посочва и друго притеснение. "Като дойдат от друг град, аз изобщо там не познавам специалисти и не мога да кажа кой документ може би е достоверен и кой, евентуално, не е", казва пред БНР д-р Вергиния Тодорова.
От днес има и едно отдавна чакано облекчение. Отменя се заверяването в картотеката на влезлите в сила експертни решения. Тези заверки са заменени с отбелязване в Електронната система за контрол на медицинската експертиза на същите обстоятелства. Досега за част от институциите експертното решение важеше само с гриф, че е влязло в сила.
Нови звена и комисии
На този етап би следвало да заработят и почти двойно повече комисии за медицинска експертиза. Новите звена обаче все още не работят с пациенти. Не е ясно и дали всички звена са успели да осигурят достатъчно специалисти - още един въпрос, който поражда тревоги. Заради липса на медицински персонал и на желаещи да работят в ТЕЛК, 20 от болниците у нас не са успели да разкрият такива комисии, въпреки че са задължени. Сдружението на общинските болници смята, че трудът е право, а не задължение. Затова няма как да попълнят комисиите при липса на желаещи.
Дотук опитите да се оптимизира системата, в която в някои случаи има забавяне с години, не са дали категоричен резултат. Регионалните здравни инспекции вече са длъжни да уведомяват служебното хората за необходимостта от преосвидетелстване не по-късно от 4 месеца преди изтичането на срока на решението. ТЕЛК пък имат 3 месеца да издадат новото решение и ако надхвърлят този срок, това се счита за забавяне и валидността на старото решение ще се удължава до издаването на ново. Много хора обаче още не получават уведомителни писма, а много комисии не успяват да се вместят в 3-месечния срок. Поради сложните процедури и участието на много институции, се стига и до прекъсване на права, макар да няма статистика колко масов е този проблем.