Орбан отново блокира европейски средства, този път заради петрола от "Лукойл". Унгария ще блокира възстановяването на средства от Европейския съюз за страните членки, които са предоставили боеприпаси на Украйна, докато Киев не поднови транзита на петрол от руската "Лукойл" през тръбопровод през украинска територия. Това каза унгарският външен министър във вторник.
Словакия и Унгария заявиха по-рано този месец, че са спрели да получават петрол от "Лукойл" през тръбопровода "Дружба", след като Украйна наложи забрана миналия месец върху транзита на ресурси от "Лукойл", пише Дневник.
"Докато този въпрос не бъде решен от Украйна, всички трябва да забравят за изплащането на 6.5 милиарда евро от компенсацията на Европейския механизъм за мир за трансфери на оръжия", цитира телевизия ATV думите на външния министър Петер Сиярто.
Това е само формално потвърждение на думите на Жозеп Борел от пресконференцията в понеделник вечер след края на срещата на външните министри от ЕС в Брюксел.
Той каза, че за пореден път не е било постигнато съгласие за освобождаване на средствата от фонда, финансиращ оръжейни доставки за Украйна.
"Повечето държави членки настояваха да се свали блокадата, която продължава вече месеци, година. В същото време говореха за необходимост да се раздвижи решението за новия фонд за подкрепа на Украйна, който се блокира от страна членка повече от една година. Тази държава настоява, че това било неприемливо, непоносимо... и, за съжаление, ситуацията остава същата".
Макар да не бе спомената поименно страната, беше ясно, че това е Унгария на Виктор Орбан, която вече получи изключение евросредства, предназначени за унгарците, да не отиват за военна помощ за украинците.
Финландският външен министър Елина Валтонен казва пред вестник Helsingin Sanomat, че Европейският съюз може да не е "правилната референтна група" за Унгария поради различаващите се възгледи на Будапеща в сравнение с блока, особено след обвинението към унгарския премиер, че създава впечатление, че представлява ЕС по време на посещенията му в "мирна мисия" в Русия и Китай.
Валтонен подчерта, че Унгария няма право да представлява Европейския съвет, тъй като външнополитическите ѝ възгледи "не съответстват на официалната линия на съюза".
„Разбира се, зависи от отделните държави да го направят. Но в един момент може би си струва да се запитаме дали Европейският съюз е правилната референтна група, ако идеите им се различават толкова фундаментално от нашите общи ценности“, казва Валтонен.
В понеделник Унгария и Словакия поискаха от Европейската комисия да посредничи в процедура на консултации с Украйна.
Европейският механизъм за подпомагане на мира (EPF), създаден през 2021 г., работи като схема за възстановяване на средства, похарчени от страни членки за изпращане на боеприпаси до други държави.
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. държавите членки, които са дали оръжия на Украйна, могат да поискат компенсация от този фонд. Но Унгария повече от година блокира изплащането на следващия транш от парите на EPF, позовавайки се на различни проблеми.
Реваншът на Орбан: Унгария блокира 18 млрд. евро помощ за Украйна