Сигнализирай!

"Джеймс Уеб" направи уникално откритие на нова планета (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
25.07.2024 г.
111
0

"Джеймс Уеб" направи уникално откритие на нова планета. Първите планети извън нашата Слънчева система, наречени екзопланети, бяха потвърдени в началото на 90-те години на миналия век. Към средата на юли според НАСА те наброяват 5690. По-голямата част от тях са открити чрез т.нар. транзитен метод. Космическите и наземните телескопи са в търсене на повече такива обекти, особено на планети, които могат да бъдат подобни на Земята.

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" на NASA е открил планета, определена като супер Юпитер. Тя обикаля около съседна звезда със супер орбита. Планетата има приблизително същия диаметър като Юпитер, но е с шест пъти по-голяма маса. Атмосферата ѝ също е богата на водород като юпитеровата.

Двата обекта имат една голяма разлика. На откритата от "Джеймс Уеб" планета са ѝ необходими 100, а може би дори 250 години, за да обиколи звездата си. Учените отдавна подозират, че голяма планета обикаля тази звезда на 12 светлинни години, но не толкова масивна или отдалечена от нея. Светлинната година е разстоянието, което светлината изминава за една година - 9,5 трилиона километра.

Наблюденията показват, че планетата обикаля около звездата Epsilon Indi A, част от тризвездна система. 

Космическият телескоп “Джеймс Уеб” засне мъглявината Пръстен (снимки)

Снимка: Скрийншот, видео YouTube

Международен екип е събрал изображенията миналата година и сега публикува резултатите в сп. "Nature".

Астрономите са наблюдавали пряко невероятно стария и студен газов гигант - рядко и трудно постижение, като са маскирали звездата, използвайки специално засенчващо устройство на телескопа "Джеймс Уеб". Блокирайки светлината на звездата, планетата се е откроила като точица инфрачервена светлина. 

Планетата и звездата са на възраст 3,5 милиарда години - с 1 милиард години по-млади от нашата Слънчева система, но въпреки това са считани за стари и по-ярки от очакваното, отбелязва Матюс. Звездата е толкова ярка и близка до нашата Слънчева система, че се вижда с невъоръжено око в Южното полукълбо.

Има ли шанс за живот на нея?

Не, шансове за живот на тази планета няма. "Това е газов гигант без твърда повърхност или океани с вода в течно състояние", казва един от ръководителите на проекта. По думите ѝ е малко вероятно в тази система да има повече газови гиганти, но е възможно там да се спотайват малки скалисти светове.

Светове, подобни на Юпитер, могат да помогнат на учените да разберат как тези планети еволюират в гигавремеви отрязък от време, допълва тя.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.