НАСА разработва ракета, която ще може да се движи с над 150 000 км/ч. Целта е да се разреши едно от основните препятствия, които стоят пред пътя ни до Марс: времето за пътуване.
Със сегашната технология едно пътуване до червената планета би отнело почти две години. За астронавтите прекарването на толкова много време в космически полет е свързано с големи рискове за здравето.
Те биха били изложени на високи нива на слънчева и космическа радиация, вредни ефекти от нулевата гравитация и дълъг период на изолация.
НАСА и Howe Industries разработват импулсна плазмена ракета - PPR. Целта е ракетите да се захранват със система, базирана на ядрено гориво, за постигане на много висока скорост.
Учени откриха мъх, способен да оцелее на Марс (видео)
PPR системата генерира 10 000 нютона тяга при специфичен импулс от 5 000 секунди. Това означава, че оборудван с PPR космически кораб, превозващ четири до шест пътника, може да пътува приблизително със 100 000 мили в час (160 000 км./ч.).
Главната задача на новаторската ракетна система е пътуването на бъдещите мисии до Марс да отнема само два месеца.
От агенцията посочват, че тази разработка има потенциала да доведе до революция в изследването на Космоса. Астронавтите ще могат да пътуват до Червената планета много по-бързо от всички други космически кораби до момента.
Видео: Voice of America