Конституционният съд се произнесе относно промените в Конституцията. Той обяви за противоречащи на Основния закон почти всички промени, свързани със съдебната система, в Шестата ѝ поправка.
Това са текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета - Висш прокурорски съвет и Висш съдийски съвет. Отпадат и приетите от 49-ото Народно събрание текстове, свързани с ограничаване правомощията на Главния прокурор. Както и ограниченията на неговия мандат и механизмът за разследване.
По този начин на практика се отменя цялата съдебна реформа.
Съдиите уточняват, че посочените конституционни разпоредби запазват редакцията си преди влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. Правните последици, настъпили при действието на тези промени в посочените конституционни разпоредби до влизане в сила на настоящото решение, запазват своя правен ефект.
Президентът ще трябва да избира служебен премиер измежду председателя на парламента, управителя и подуправителите на БНБ, председателя на Сметната палата или негови заместници, омбудсмана или негови заместници.
ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС искат промяна на промените в Конституцията
Народното събрание ще продължава да работи в условията на служебно правителство.
Припомняме, че държавният глава и опозиционните на кабинета „Денков-Габриел” партии атакуваха промените в частта за служебните кабинети и разделянето на Висшия съдебен съвет.