Изненада: Ново изследване доказа, че мисленето боли. Заключението е на база проучване на Американската асоциация по психология, съобщи CNN.
Проучването e на университета "Радбауд" в Нидерландия. To подкрепя идеята, че е болезнено да се мисли. Умственото натоварване води до раздразнение, разочарование или други отрицателни чувства в много ситуации. Този извод беше публикуван в месечното издание на асоциацията Psychological Bulletin.
Учените препоръчват, когато изискваме от някого да положи значителни умствени усилия, най-добре е да го подкрепяме или възнаграждаваме. Затова мениджъри и учители често насърчават другите към психически усилия и към това сами да избират психически и умствени предизвикателства, за които после получават награда под различна форма.
Психолози твърдят, че хората избягват умствените усилия, когато това е възможно. По-ранни изследвания са установявали, че когато хората могат да избират измежду две дейности, са склонни да изберат тази, която изисква по-малко умствена дейност.
Изследванията на екипа от Нидерландия се основават на анализ на 170 предишни, проведени между 2019 г. и 2020 г. проучвания. Те са разработени сред общо 4670 участници от 29 страни, с цел да се установи как хората понасят умствените усилия.
Трол партито в социалните мрежи продължава, сбогом критично мислене (“Шок! Ужас! Бомба!”)
Изводът какъв е, скъпи приятели? Да не се претоварваме прекалено много умствено, за да не изпитваме физическа болка. Ние от "Господарите" обаче може да добавим - да не го правим за незначителни неща. Но да мислим много и КРИТИЧНО за истински важните неща - като предстоящите 2897343-и избори, например.