Българският патриарх се включи в акция на духовни предводители на църкви, смятани за симпатизанти на Московската патриаршия за непризнаване на Православната църква на Украйна (ПЦУ). Освен патриарх Даниил засега е известно, че в нея са се включили Антиохийският патриарх Йоан и Грузинският патриарх Илия. Това става ясно от съобщение на Светия Синод.
Писмото от Даниил е изпратено часове преди парламентът в Киев да реши за обявяването на Украинската православна църква към Московската патриаршия (УПЦ МП) извън закона. То е с дата 18 август. Публикувано е в момент, когато властите в Украйна изпращат открити сигнали, че в следващите дни ще наредят прекратяване на връзките на религиозни организации с Руската православна църква.
Даниил с първи думи като патриарх на България (видео)
В края на миналата седмица президентът Володимир Зеленски обяви, че скоро ще бъдат взети важни решения "за подсилване духовната независимост" на нацията.
Даниил, Йоан и Илия са изпратили писма до митрополит Онуфрий, предводителя на УПЦ МП, по повод 10-ата годишнина от "тържественото му въдворяване за митрополит Киевски и на цяла Украйна". И в трите писма, под една или друга форма, се казва, че той е каноничният предстоятел на Православната църква в Украйна.
"Вие устояхте и продължавате, с Божията помощ, да устоявате на всички опити за създаване на разединение. Опазвайки единството, целостта и каноничността на Украинската православна църква.", се казва в писмото от българския патриарх.
Българската православна църква няма решение за или против признаването на УПЦ. Тя се въздържа да нарича предводителите и последователите ѝ разколници.
Но Даниил нарича Онуфрий "достоен приемник на велики архиереи и изповедници, светителствували на Киевската митрополитска катедра.". Това фактически е заемане на позиция, че предводителят на промосковската църква е фактическият Киевски митрополит.
На практика това е позицията на московския патриарх Кирил, Руската православна църква и руската държава. ПЦУ са отцепници, създали незаконна църква с помощта на "разколническите действия на константинополските йерарси в Украйна".
ПЦУ се появи, след като на 6 януари 2019 г. Вселенският патриарх издаде Патриаршески и синодален томос (вид каноничен документ). С него Вартоломей и Св. синод на Константинополската църква прекратяват издаденото векове по-рано решение на Московската патриаршия временно да ръководи духовния живот на християните на територията на днешна Украйна. На Киевската митрополия и на Православната църква на Украйна се предоставя автокефален статут. Това включва вярващите, свещениците и епископите, приемащи решението.
За Московската патриаршия това е нахлуване в нейната канонична територия и незаконно действие на Вселенския патриарх Вартоломей.
В съвместен доклад на външните министерства на Русия и Беларус от понеделник се твърди:
"Каноничната Украинска православна църква (УПЦ), която киевските власти дълги години се опитват да изтръгнат от религиозното поле на страната, попадна под ударите на русофобския киевски режим. Срещу духовенството на УПЦ започна широкомащабна информационна кампания, насочена към дискредитиране на нейните свещеници в очите на паството, създаване на образ на "съучастници на врага". Регистрирани са много случаи на насилствено завладяване на храмове, принадлежащи на каноничната църква. И последващото им "прехвърляне" на създадената от киевския режим разколническа структура".
В същия доклад се казва, че "с ускорени темпове, с активното насърчаване на западните куратори, в страната се формира общество, основано на нацистки идеи.". Макар ден по-рано беларуският лидер Александър Лукашенко да каза за държавната телевизия "Россия 1": "Понякога говорите за нацисти. Тези нацисти вече ги няма. Украйна е денацифицирана. Има останали няколко озверели нацисти, но вече не са на мода."
За милиони украинци и църковните им православни общности провъзгласяването на Православната църква на Украйна от Обединителен събор в Киев на 15 декември 2018 г. е възможност да запазят вярата си извън орбитата на Московската патриаршия.
Тя одобри незаконното анексиране на Крим през 2014 г.
Особено след началото на агресията на Владимир Путин РПЦ подкрепя войната му срещу Украйна и великоруския шовинизъм. Сравнява Путин със земен еквивалент на небесен архангел и според мнозина потъпква основни принципи на християнството.
Украинските спецслужби твърдят, че УПЦ МП води агитация или дори шпионира в полза на агресора. В проповедите си е длъжна да призовава за молитви за московския патриарх, нарекъл нападението "свещена война". Митрополит Онуфрий критикува нахлуването от 24 февруари 2022 г., но патриаршията в Москва не го е критикувала за това.
През май 2022 г. УПЦ обявява пълна независимост от РПЦ. Но в устава ѝ продължава да е вписано, че тя е канонично зависима от руската църква. А Московската патриаршия я смята за част от своите структури.
Журналистическо разследване от 2023 г. установява, че Орест Березовский, както е светското му име, поне от 2022 г. е гражданин на Руската федерация. Макар да е казвал, че се е отказал от него.
Също руски граждани са още 20-ина от висшия клир на УПЦ МП.
Законът, приет днес от Върховната рада в Киев, идва, след като още на 1 декември 2022 г. президентът Володимир Зеленски нареди след заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана да се подготви прекратяване дейността на свързаните с Русия религиозни организации.
Новият закон влиза в сила 30 дни след публикуването му в Държавен вестник. Украинските религиозни организации имат 9 месеца да прекъснат връзките си с Московската патриаршия. След това ще има проверка дали това е изпълнено. Ако не, те ще бъдат обявени извън закона.
Решението ще може да се обжалва пред съд.
Патриарх Даниил участва в акция в защита на проруската църква в Украйна