Откриха в Бургас надпис от най-ранните периоди в България. Той е намерен при разкопките на историческия обект Акве Калиде, предава NOVA.
Tракийски храм на повече от 2300 години откриха археолози в Пловдив (видео)
Бургаски археолози откриха надпис от времето на император Нерон, който свидетелства за най-ранните терми в България. Нимфеумът предизвиква сериозен интерес сред учените. „Нимфеумът е светилище на нимфите, открито до римските терми, с посвещение от Марк Антоний. Това е посвещение на нимфите от Обсеквент от 11-ти Клавдиев легион, той се е лекувал тук. Банята е тип войнишка“, обясни ръководителят на археологическите разкопки на Акве Калиде доц. д-р Димчо Момчилов.
Култът към трите нифми се свързва с минералните и лечебни води. „Те са покровителки на всеки, който иска да бъде излекуван и в отплата излекуваните са поднасяли дарове. Предполагаме, че именно на това място те са се събирали в банята да измолят за своето лечение”, добави директорът на ОП "Туризъм" Радовеста Стюърт.
Откритието става възможно, едва след като подпочвената вода от археологическия обект се отдръпва. Нимфеумът датира от края на първи век след Христа. При археологическите разкопки е открит и по-ранен надпис от времето на римския император Нерон – заповед за построяване на термите. От надписа става ясно, че Аква Калиде са най-ранните римски бани в България.
Мястото, събрало в себе си хилядолетна история, привлича все повече туристи, като най-посещавана е реставрираната баня на най-дълго управлявалия султан Османската империя. Според турския пътешественик Евлия Челеби султан Сюлейман се излекувал от подагра именно от лечебната вода на Акве Калиде. В знак на благодарност той построил нова баня на мястото на античните и средновековни терми.
Работи се и по проект за изграждане на студентски археологически кампус, тъй като Акве Калиде е интересно място за изследователи от цял свят.
Откриха в Бургас надпис от най-ранните периоди в България