ЕС не си поплюва: Търси си от Google и Apple над 15 милиарда евро, предаде BBC. Съдът на Европейския съюз потвърди днес глобата в размер на 2,4 милиарда евро, наложена през 2017 г. от Европейската комисия на Google за нарушение на правилата на ЕС за конкуренцията.
Санкцията за американския технологичен гигант е за "злоупотреба с господстващо положение чрез рекламиране на собствена услуга за сравнение на продукти", посочи съдът.
Американски съд: Google има незаконен монопол върху търсачките и рекламите
Технологичната компания на най-популярната интернет търсачка е поставил собствената си услуга за сравняване на цени Google Shopping в по-благоприятна позиция спрямо предлаганите от конкуренти. Или казано иначе - е злоупотребил с пазарната си сила.
Интересното е, че това е втората най-тежка финансова санкция, налагана някога от ЕС по антимонополно дело.
Делото срещу Apple
СЕС (Consumer Electronics Control) се произнесе окончателно днес и по дело, заведено от ЕК през 2016 г. срещу Apple. С него ЕС нарежда на компанията да внесе 13 млрд. евро данъци. Мотивът е, че американската компания не е платила дължимите данъци в блока вследствие на предполагаема сделка с Ирландия.
Apple може да загуби част от световния си оборот заради предупреждение от Брюксел
Първоначално Apple успешно обжалва пред Общия съд на ЕС. Аргументът беше, че Комисията не е успяла да докаже, че оспорваната данъчна сделка представлява забранена държавна помощ.
Тек-компанията твърди също така, че приходите на двете ѝ дъщерни дружества в Ирландия по начало подлежат на данъчно облагане в САЩ. Тоест - от нея е било поискано да плати два пъти. През 2020 г. Комисията обжалва отмяната на заповедта за плащане от страна на Общия съд.
Стана ясно обаче, че 13-те милиарда долара, приравнени към незаконна държавна помощ, съответстват на ползите, получени от предимство в данъчното облагане между 2003 г. и 2014 г. в Ирландия, където Apple прехвърли всичките си приходи, придобити в Европа, както и тези от Африка, Близкия изток и Индия.
ЕС се бори да намали властта на Google, Apple и Facebook
Радваме се да видим, че регулациите, които ЕС наложи, се прилагат и се търси отговорност от ощетилите съюза.
ЕС не си поплюва: Търси си от Google и Apple над 15 милиарда евро