Средната заплата на шефовете надмина 13 000 лв, а бизнесът иска по-ниско минимално възнаграждение. Това става ясно от становище на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) по повод предложението на правителството минималната заплата от януари 2025 г. да бъде 1077 лв.
За миналата година средната заплата в частния сектор е 1990 лв. Но има огромна разлика в заплатите на наетите работници и шефовете на фирми.
През 2023 г. броят на хората, получили доходи от договори за управление и контрол, е 30 хил. лв. Те са получили общо 4,8 млрд. лв. Оказва се, че шефовете на фирми са получили средно по 160 хил. лв. за година. Това се равнява на 13 333 лв. на месец.
А средната заплата на наетите работници и служители в страната през миналата година е била 1867,63 лв.
От АИКБ настояват формулата за определяне на минималната заплата да бъде променена, така че най-ниското възнаграждение за следващата година да е по-малко от предложените от правителството 1077 лв.
Действащото сега правило е, че минималната заплата е 50% от средната.
Според становището на АИКБ заплатите на шефовете на фирми трябва да бъдат изключени от формулата за определяне на минималната заплата. А при определяне на средната заплата да бъдат изключени изплащаните премии, парите за нощен труд, за работа на смени, за извънреден труд и добавки за трудов стаж. Така минималната заплата би трябвало да бъде малко над 800 лв.
Както се казва, млад меринджей да си в България. Гоним европейски стандарти, но си оставаме най-бедната страна в съюза.
България е с най-ниска минимална работна заплата в целия Европейски съюз
В същото време пропастта в качеството на живот между хората в различните краища на страната расте. Затова и се радваме на голям процент сива икономика, повсеместна корупция и шуробаджанащина.
Център за изследване на демокрацията: Корупцията в страната достигна връх
Средната заплата на шефовете надмина 13 000 лв, а бизнесът иска по-малко минимално възнаграждение