Сигнализирай!

Днес САЩ избират новия си президент

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 1 час
112
0

Съдбовният ден за САЩ настъпи. Днес, 5 октомври, приблизително 244 милиона американци са призовани да изберат президент на страната.

Очаква се висока избирателна активност - около 160 млн. души ще гласуват. През 2012 г. избирателната активност бе около 58.6% от имащите право на глас граждани, а през 2016 г. леко се увеличава до 60.1%. През 2020 г. активността достига забележителните 66.7%, което е най-високата активност за последния век - благодарение на нарасналото участие в гласуването по пощата и други методи за дистанционно гласуване по време на пандемията от COVID-19.

Данните от последните дни показват рекордна избирателна активност в предварителното гласуване, в което са се включили над 78 милиона американци. Последните социологически изследвания пък прогнозират изключително равностойни резултати, като изходът от изборите изглежда напълно неясен.

Претендентите за 47-и президент и вицепрезидент на САЩ не са само двойките Камала Харис / Тим Уолц и Доналд Тръмп / Джей Ди Ванс. Това са кандидатите на двете основни партии - Демократическата и Републиканската. Кандидати са и Никол Шанахан от (Партия на независимите), Джил Стейн / Бъч Уеър (Зелена партия), Чейс Оливър / Майк тер Мат (Либертарианска партия), Клаудия Де Ла Круз / Карина Гарсия (Партия за мир и свобода)​. Много от кандидатите не са регистрирани в 50-те щати. Кенеди-младши, например, подкрепи Тръмп в най-оспорваните щати, но в останалите продължава да е претендент

Харис и Тръмп се следват по петите в най-важните щати (видео)

Изборите в САЩ са уникални

Те имат твърде много специфики, които ги различават от европейските. Главната особеност е, че президентските избори в САЩ не са преки, т.е. на 5 ноември не се избира президент, а електори, броят на които зависи от населението на съответните щати. Калифорния дава 54 електори, Тексас - 40, Флорида - 30, Аляска - 3, Хавай - 4 и т.н. Електорите са 538, те образуват Избирателната колегия, която избира президента на САЩ. Което означава, че за победата на един кандидат са необходими 270 гласа. На теория гласовете може да са равни 269-269, но американската конституция е предвидила това - според 12-ата поправка тогава Камарата на представителите решава кой ще е президент.

Електорите са съобразени с населението, но не точно. Един електор от малък щат представлява по-малко хора от електор от голям щат. Така се получава друго изкривяване - президент може да стане този, който е получил по-малко народни гласове днес, но е събрал повече електори.

На практика всички гласове на електорите от един щат отиват за кандидата, който е получил повече гласове в съответния щат. Ако Тръмп спечели повече народни гласове в Айова, всичките 6 електори трябва да гласуват за Тръмп. Напълно е възможно обаче електор да не се съобрази с народния вот.  
Освен президент, америкаците ще избират днес 11 губернатора, 34 сенатори, както и всички 435 членове в Камарата на представителите.

Същинската развръзка на президентските избори може да се очаква между 2 ч. и 8 ч българско време в сряда, 6 ноември.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.