След дадена отсрочка всички 64 поканени общини успяха да подадат документи за смяна на старите домове за хора с увреждания с нови модерни къщички със среда, близка до семейната и за изграждане на нови центрове за социални услуги. Това е проектът за над 330 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщава “СЕГА”. Част от плана е и община Варна, но там той се сблъска с протести на местните жители.
Общо става дума за 254 нови социални услуги за близо 3000 души. С изпълнението на процедурата ще бъдат създадени необходимите условия за закриване на приблизително 60% от съществуващите специализирани институции за хора с увреждания до края на 2027 г.
64-те общини са подбрани, тъй като трябва да закрият 42 дома за хора с деменция, увреждания, умствена изостаналост и др.
В края на срока за подаване на предложения - 31 октомври, изглеждаше, че някои от тях ще изпуснат сигурното финансиране. Но след удължаването му до края на работния ден в понеделник, всички са успели да подадат документи.
От другите 63 общини не са идвали сигнали за недоволство. Във Варна общинският съвет се наложи и успя да подаде кандидатурата в срок, но проектът все още е под заплаха, защото го оспорва Районната прокуратура. Аргументите, с които РП-Варна оспорва строежа на центъра за хора с увреждания, са свързани със съгласуването с областния управител, което е станало след гласуването на комисия. Посочва се и несъответствие с архитектурната стилистика на квартала.
Варненци упорито бойкотират изграждането на център за хора с увреждания
Дело 2462/2024 на Административен съд - Варна е висящо и разглеждането му тепърва предстои. Но нетипичната самодейност на прокуратурата повдига редица въпроси, коментираха тези дни от Българския хелзинкски комитет.
"Надзорът за законност, по реда на който е подаден протестът на прокуратурата, трябва да е държавна дейност в подкрепа на уязвимите хора. В конкретния случай протестът може изцяло да спре изграждането на центровете", посочват оттам.
Старите домове с потресаващи условия трябва да бъдат заместени от 200 нови къщи за резидентна грижа, като във всяка къща ще живеят по 15 души. Те ще имат подкрепа от професионалисти и достъп до центрове за специализирана подкрепа за лица с увреждания и техните семейства. Тези центрове ще са 54 и в тях ще се предоставят консултации, обучение, терапии, а също и една много дефицитна социална услуга у нас - заместваща грижа. Заместващата грижа означава, че човек ще може да постъпи за повече от 24 часа в защитена среда, ако близките му са възпрепятствани по някаква причина да се грижат за него през това време. Сега ако се разболее, болногледачът често остава без вариант кой да се грижи за близкия му.
София също е определена за финансиране, като тя ще строи 6 къщички за хора с психични разстройства, 4 за хора с интелектуални затруднения и един център за специализирана подкрепа. Пловдив ще направи 5 къщички за хора с деменция, 4 за хора с интелектуални затруднения, 6 за хора с физически увреждания и един център. В Карлово ще има 8 къщички за хора с интелектуални затруднения и център. Редица други общини също имат по-големи проекти от варненския, без това да води до протести.
Програмата е крачка в правилната посока, тъй като страната ни има въпиеща нужда от специализирани домове за хора с увреждания. Наистина се надяваме, че парите ще бъдат усвоени по правилния начин, а няма да потънат в нечий джоб, за сметка на всички нуждаещи се.