Сигнализирай!

Учени доказаха, че повечето сън влияе положително на психичното здраве

Gospodari.com
Gospodari.com
12.11.2024 г.
273
0

Учени доказаха, че повечето сън влияе положително на психичното здраве. Спането дори с няколко минути повече на нощ води до цялостно удовлетворение от живота, пише в Journal of Positive Psychology.

Проучването се фокусира върху ефектите на съня върху положителните психологически състояния, вместо да изследва отрицателните ефекти от лишаването от сън. Изследователите са тествали хипотезата, че увеличаването на продължителността на съня само по себе си може да подобри настроението и благосъстоянието, вместо просто да предотврати отрицателните ефекти от лишаването от сън.

Проучването използва методи за проследяване на точното време на сън на участниците с помощта на актиграфия. Изследователите набрали 90 млади хора и произволно ги разпределили на късно, рано или нормално време за лягане през работната седмица, за да установят възможните промени в психологическото и емоционалното благополучие.

Резултатите от проучването показват, че участниците, които са увеличили продължителността на съня, са имали значителни подобрения на такива състояния като благодарност, устойчивост и цялостно удовлетворение от живота. По-конкретно, тези, които са добавили 46 минути към съня си, изпитват по-голямо чувство на благодарност и удовлетворение от живота, а също така показват по-стабилно емоционално състояние.

Докато участниците, чието време за сън е било намалено с 37 минути на нощ, показали намаляване на същите тези показатели. Това доказва, че дори малки скъсявания във времето за сън могат да повлияят отрицателно на психичното здраве и социалното поведение.

В заключение учените подчертаха, че увеличаването на продължителността на съня не само насърчава по-доброто физическо благополучие, но също така подобрява емоционалното благополучие и социалното функциониране. Проучването също така установява, че добре отпочиналите хора са по-склонни да се ангажират със социално поведение като благотворителни дарения и участие в общността. 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.