Водният режим в Ловеч вместо да се скъсява, става все по-дълъг. Чешмите ще останат сухи и през голяма част от деня, разказва bTV.
Ловеч е 30-хиляден град. От утре, освен през нощта, вода няма да има и през деня, което прави режим 13 часа в денонощието. Според властите причина е засушаването, но признават, че и малкото налична вода се губи по остарялата мрежа.
В един от блоковете в центъра на Ловеч хората вземат мерки, за да се справят с новия воден режим. „Аз сега съм приготвила четири туби по десет литра, за да имаме през деня за банята за тоалетната. За съжаление, се върнахме в 19-и век и не знам как я мислят тия управници“, разказва Виолета Далекова, която живее в 11-етажния блок.
В най-голямата детска градина също са се подготвили, но липсата на течаща вода ги притеснява. „Живеейки в 21-и век, мисля, че е недопустимо да има този проблем. Едно е, когато съдовете се мият с топла вода, друго е - когато се мият със студена, от бидони“, казва директорката на детска градина „1-ви юни“ Петя Станчева.
Като основна причина от ВиК-Ловеч изтъкват липсата на валежи през последните месеци. И подчертават, че основните загуби са по мрежата вътре в града. По думите на управителя на ВиК-Ловеч по външния водопровод загубите са до 5, 6 процента.
Над 50 на сто от водата се губи по амортизираната мрежа в Ловеч. Там се работи по проекти, но според местната власт най-надеждната опция е язовир „Черни осъм“, чието изграждане преди десетилетия е замразено заради съмнения за ощетяване на природата и дивите животни. „Тогава една от основните тези беше популацията на мечките. Сега мечки има, една беше стигнала и под Ловеч, в село Тепава, което е на 15 км, но вода няма“, заяви кметът на Ловеч Страцимир Петков.
Добрата новина е, че ловешката болница е на отделен водопровод и там режим няма, но е разпоредено строго пестене. В страната четири от язовирите за питейна вода са пълни едва до половина - „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“ и „Асеновец“. Според служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров липсата на питейни води основно е причинена от изключително ниската ефективност на използването на водния ресурс и големите загуби по водопреносната мрежа.
По данни на екоминистерството през юни, който бе най-топлият месец, откакто има измервания, средният отток за държавата, измерен при устието на реките, е паднал със 72% в сравнение с 2023 г.
Коментарът на “Господарите”
XXI век, европейска държава, пълна с олигарси, станали такива главно от обществени поръчки. На този фон хора, живеещи в безводие.
Продължаващото безводие извади жителите на Свищовско на протест (видео)
Водната криза в ямболска област вече засяга десетки села (видео)
В Стралджа най-накрая потече вода, но... заради ВиК авария (видео)
Абсурд, от който е време да излезем. Крайно време е държавата да се погрижи за тази несправедливост, а прокуратурата също има доста работа!