Румъния вчера гласува за парламент на фона на продължаващите спорове около резултатите от първия тур на президентските избори, съобщава bTV. Социалдемократическата партия печели най-много гласове към момента, докато крайнодесните популисти са на път да постигнат значителни успехи. Гласуването показва широко разпространени настроения срещу управлението в Европейския съюз и НАТО.
Това се случва на фона на победата на Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори.
Социалдемократическата партия управлява страната през последните десетина години. Тя печели вота на хората, които избират между статуквото и несигурността на новото. Румънците свързват тази партия с корупция и много негативи, натрупани през последните години.
Втори останаха „Алианс за обединение на румънците“, която наподобява българската „Възраждане“.
Повече от милиард и половина лева годишно ще донесе на икономиката ни присъединяването към Шенген
На трето място се нареди Национално-либералната партия, която е аналог на нашето ПП-ДБ, участвала в сглобка със Социалдемократите, или с румънския ГЕРБ. Тя понесе негативите от тази сглобка от последните 4 години в управлението.
На четвърто място е дясноцентристката опозиционна партия „Съюз за спасение на Румъния“, чиято лидерка Елена Ласкони се класира втора на първия кръг на президентските избори на 24 ноември.
Партията в българската си версия прилича на „Спаси София“, защото тя започва точно от местната власт в Букурещ, която печели. Партията е проверопейска, но не е участвала във властта.
5-процентна е бариерата за влизане в парламента в Румъния.
Тази бариера се преминава и от „Демократичния съюз на унгарците“ – традиционно етническа партия на унгарците, която служи за балансьор тогава, когато не може да се състави правителство. И тук можем да направим аналог с ДПС, защото става дума за партия, за която предимно гласува едно малцинство в Румъния, но най-често заема позицията на по-силните в парламента.
За първи път в парламента ще влезе партията на противоречивата евродепутатка Диана Шошоака – „SOS Румъния“, която прилича на българската „Атака“.
Това е разпределението на партиите, които влизат в румънския парламент. Средно около 65-70% от тях са проевропейски, а 25-30% са евроскептични и националистически.