Сигнализирай!

Временният главен архитект на София даде "зелена светлина" на спрени от предишния строежи

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 2 часа
634
0

Временният главен архитект на София Богдана Панайотова даде "зелена светлина" на спрени от предишния заемащ поста Здравко Здравков строежи, пише Mediapool. Реално проектите са наследени от управлението на ГЕРБ, но дори избрания от Фандъкова главен архитект не ги е допуснал в опит да намали презастрояването на столицата. Парадоксално е, че екипът на Васил Терзиев обеща да пази София именно от застрояване, а в момента пази временно изпълняващата длъжността главен архитект, която лично назначи през юли. В това време се бави и организацията на конкурс за нов главен архитект. Възможно е “временният” да бъде сменен с друг временен, защото по закон на тази длъжност срокът, на който човек може да бъде временно, е до шест месеца - изтича през януари.

От Столична община все още не дават информация кога ще започне изборът на нов главен архитект и какви ще бъдат критериите за оценка на кандидатите. До момента Панайотова беше обявила, че няма намерение да участва в конкурса, но преди месец не даде категоричен отговор на този въпрос.

Част от задвижените или направо приключени от Панайотова знакови процедури за ново строителство включват разрешително за строеж на мястото на къща, която някога е имала статут на паметник на културата и кметът Терзиев искаше този статут да бъде възстановен. (Разрешението за строеж беше отменено след общественото недоволство, но казусът може да влезе в съда.) Освен това бе направена още една стъпка от процедурата за изграждането на няколкоетажна офис сграда до ресторант "Синият лъв" в сърцето на София. Проект, който ще промени драстично облика на пространството около Народния театър "Иван Вазов".

Дадено бе разрешение за строеж на 60-метров блок на кръстовището на бул. "Филип Кутев" и бул. "Симеоновско шосе". Беше направена още крачка към построяването на две 75-метрови сгради плюс още няколко по-ниски тела на мястото на завод "Електроника" в "Слатина".

И това са само част от процедурите, задействани от Богдана Панайотова.

Всички те са законни, следват общия устройствен план от 2009 г., задвижени са и доведени до различен етап от предходния главен архитект Здравко Здравков. По една или друга причина обаче последващите документи така и не са подписани.

Замразяването на спорни проекти с бездействие по процедурите беше практика при предходното управление на града. В един от случаите - за спирането на 150-метрова сграда в кв. "Стрелбище", главният архитект дори беше глобен заради неизпълнение на съдебно решение, а за кратко срещу него имаше и прокурорска проверка.

Проблемът според критиците на настоящия главен архитект е, че временните назначения предполагат оперативно ръководство на поверената структура, докато бъде назначен постоянен ръководител. Временният архитект не би трябвало да взима решения, които да имат трайни последствия върху града.

Ударното подписване на заповеди и разрешителни от страна на Богдана Панайотова разгневи и партньорите на кмета Васил Терзиев в управлението на града.

Към момента официалните критики от страна на коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България"/Спаси София" са пестеливи. Но неофициално фигурата на временния главен архитект и по-скоро действията ѝ до момента, предизвикват съмнения, напрежение и противоречия в управляващата коалиция в София. Стигна се дотам една от основните формации в нея - "Спаси София" да постави условия за продължаването на подкрепата си към кмета Терзиев и оставане в управленската коалиция. И първото от тях беше конкурсът за нов главен архитект и начинът, по който ще бъде организиран той. Общинската съветничка от "Демократична България" Марта Георгиева пък критикува публично разрешението за проект в близост до езерото в кв. "Дружба".

До този момент кметът застава зад действията на назначената от него Панайотова и твърди, че въпреки презастрояването на града, процедурите трябва да се движат според закона.

Личен избор на Васил Терзиев

Богдана Панайотова оглави направлението "Архитектура и градоустройство" (НАГ) на 29 юли 2024 г., след като беше назначена от кмета Васил Терзиев. Неофициално общински съветници от подкрепящата го група на "Продължаваме промяната - Демократична България"/"Спаси София" твърдят, че изборът не е консултиран с тях. Нещо повече - част от тях научили кой сменя предишния главен архитект Здравко Здравков в последния момент или направо от медиите.

"Нямаме никаква информация как е избрана тя. Дори не ни беше представена официално", казват общински съветници от различни формации в управляващата коалиция. Добавят, че не са знаели и какви точно ще са задачите на временния главен архитект.

Изразяват и недоволство от това, че макар да е уж временно на поста, тя взима решения по изключително проблемни проекти, което имат дългосрочен ефект върху облика на града. Освен това временният главен архитект е подменила голяма част от хората в "Архитектура и градоустройство". Това си личи и при бегъл преглед на заседанията на комисиите към общинския съвет, в които се гледат доклади на НАГ. Чест въпрос там е кой отговаря за дадена тема в момента, тъй като експертът от направлението, с който съветниците са контактували до скоро, вече го няма.

"Ролята на временно изпълняващия е да осигури функционирането на системата. Нито е редно, нито се очаква от човек в тази роля да провежда реформи, да започва дългогодишни инициативи, да взема решения с дълготраен ефект, или да прави съществени кадрови промени. Временно изпълняващата длъжността обаче пое инициатива във всички тези посоки. Същевременно тя отказва да участва в заседанията на Общинските експертни съвети по устройство на територията, а скоростта за одобряване на градоустройствени заповеди и на разрешения за строеж изглежда селективна. За нас това задълбочава проблема и сме учудени от пасивността на кмета по тези въпроси", заявиха наскоро и от "Екипът на София" - организация на експерти в различни областни, която имаше съществена роля в предизборната кампания на Васил Терзиев.

Ръководителят на "Екипът на София" Любо Георгиев трябваше да стане заместник-кмет, отговарящ за устройственото планиране след административна реформа в общината. Вместо това той я напусна, а експертите от организацията му вече не работят с екипа на столичния кмет.

Конкурсът за главен архитект се бави, реформи май няма да има

В началото на мандата си Васил Терзиев казваше, че първо ще бъдат направени планираните реформи в управлението на града и след това ще се избира нов главен архитект. Първоначалната идея, прокламирана и по време на кампанията му, беше планирането да не е част от отговорностите на главния архитект, а да бъде поверено на специално звено, управлявано от нов заместник на кмета. Главният архитект трябваше да запази функциите си по строителния контрол, както и административната дейност по разрешаването на строителни проекти и изпълнение на устройствени планове. Идеята беше да се избегне концентрацията на прекомерна власт в ръцете на един човек. А иначе според Закона за устройство на територията тези функции са в правомощията на кмета и той решава дали и на кого да ги прехвърли.

След първата година от мандата на Васил Терзиев точно тази част от реформата в администрацията изглежда е отписана. Неофициалният отговор за забавеното внасяне на обещаните промени е, че те може да се превърнат в същински Франкенщайн, когато минат през Столичния общински съвет (СОС), в който ПП-ДБ/"Спаси София" нямат мнозинство.

Още при напускането на Здравко Здравков кметът обяви, че започва подготовка за конкурс за нов главен архитект. През септември беше съобщено, че се правят срещи с професионалната общност, на чиято база да бъдат изготвени правилата и критериите на този конкурс, който между другото е задължителен по закон. Повече публична информация за процеса така и не беше обявена.

Според експертите от "Екипът на София" провеждането на конкурса би отнело поне два месеца. Ако това е така, на практика няма как постоянният главен архитект на София да бъде избран до 29 януари, когато би трябвало да изтича назначението на арх. Богдана Панайотова.

Самата тя обясни, че няма как да бъде назначена втори път за временен главен архитект. Така може да се наложи да се търси друг човек за поста. Но пък няма да има пречка и тя да участва в бъдещия конкурс.

Проблемите са огромни, но решения засега няма

Кметът Терзиев многократно защити действията на Богдана Панайотова. "Главният архитект на София, макар и често критикуван, не може да бъде обвиняван за решения, които са в съответствие със закона. Дали дадени градоустройствени решения се харесват или не, не е въпрос на личен избор, а на спазване на правната рамка", коментира той с пост във фейсбук страницата си.

Самата тя също обяснява в спорадичните си публични изяви, че следва законовите процедури. Честа нейна реплика по време на обсъждания в общинския съвет, е че не одобрява някои от внесените доклади по целесъобразност, но трябва да ги придвижи, за да спази закона.

И според нея, и според експертите в градоустройството, големият проблем с презастрояването идва от общия устройствен план на общината и заложените в него параметри, както и от текстовете в Закона за устройство и застрояване на столичната община (ЗУЗСО). Същото заяви преди време и кметът Васил Терзиев.

"Проблемите с презастрояването не могат да се решат с административен тормоз или произволните решения на един човек, а с промени в законодателството - Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за устройството и застрояването на Столичната община (ЗУЗСО) и с актуализация на Общия устройствен план. Дълбока и структурна промяна в законодателството и градоустройственото планиране не е задача, която може да бъде изпълнена бързо или лесно. Решенията ще дойдат, когато всички – кмет, общински съвет и най-вече законодателят, седнат и вземат трудните решения и направят необходимите корекции", коментира той отново във Фейсбук.

До момента обаче няма никакви подробности - дали, кога и как ще се прави опит за актуализация на общия устройствен план, как точно ще се променят законите, които зависят от Народното събрание. Не се говори и за затягане на строителния контрол, което не зависи от мнозинство в парламента или в общинския съвет, а от организацията и волята на общинската администрация.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.